Bohoniki

Bohoniki w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podlaskie
Liczba ludności
97
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
+4885
Współrzędne
N:53.39108
E:23.59088

Co warto zobaczyć w Bohonikach?

Bohoniki są maleńką wioską na Podlasiu, którą zamieszkuje mniejszość tatarska. Żyje tu ona od czasów Jana III Sobieskiego, a główną atrakcją wsi jest niewielki, drewniany meczet z XIX w.

Wieś Bohoniki otrzymał od króla Jana Sobieskiego rotmistrz Olejowski w zamian za niewypłacony jego oddziałowi żołd. Osiedlił się tu wraz ze swoimi podkomendnymi. Nie była to jedyna wieś tatarska w tych okolicach. Pod Sokółką w tym samym czasie osadzono kilkadziesiąt dalszych rodzin muzułmańskich służących królowi.

Pierwszy meczet w Bohonikach zbudowano w początkach XVIII w., ale ten, który można oglądać do dziś jest późniejszy, XIX wieczny. Obok znajduje się niewielki, zniszczony cmentarz. Drugi muzułmański cmentarz nazywany mizarem mieści się za wsią, w otoczeniu lasu. Jest to jeden z dwóch cmentarzy tatarskich w Polsce, które pozostają czynne do dziś. Obecnie w Bohonikach mieszkają 4 rodziny tatarskie liczące kilkanaście osób.

W Bohonikach zachowało się także sporo drewnianej zabudowy głównie z XIX w. Atrakcją wsi jest także Dom Pielgrzyma, w którym działa restauracja serwująca dania kuchni tatarskiej, w tym pierekaczewniki czyli wypieki z ciasta makaronowego nadziewanego mięsem.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bohonikach

W okolicy Bohoników

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Bohoników

Miasta w pobliżu Bohoników

Bohoniki - galeria zdjęć

Bohoniki w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
97
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
+4885
Współrzędne
N:53.39108
E:23.59088

Bohoniki - więcej informacji