Braszów

Braszów w pigułce

Kraj
Rumunia
Liczba ludności
284596
Powierzchnia
267,32 km2
Nr. kierunkowy
02-68
Współrzędne
N:45.666667
E:25.616667
Herb
Herb Braszowa

Co warto zobaczyć w Braszowie?

Braszów to przepięknie położone wśród porośniętych lasami wzgórz miasto w rumuńskiej Transylwanii. To także symbol dominującej w tym regionie od czasów średniowiecznych kultury saskiej. Wchodząc na Stare Miasto odnosi się wrażenie, że jest się w jednym z miast niemieckich. Jednak wystarczy wyjść poza obręb dawnych murów miejskich by się przekonać, że lokalna kultura zajmuje tu miejsce na równi ważne.
W średniowieczu był Braszów jednym z najważniejszych miast handlowych tej części Europy. Spotykali się tu kupcy niemieccy, żydowscy, rumuńscy, ruscy, ormiańscy, arabscy, włoscy a nawet polscy. To oni tworzyli jego koloryt ujęty w ramy saksońskiego porządku i realizmu.
To jak barwną mieszankę stanowił Braszów zobaczyć można do dziś w różnorodności jego poszczególnych części. Wewnątrz murów miejskich wita przybysza porządek niemieckiego rynku i otaczających go kamienic. Wystarczy jednak wyjść na dawne przedmieście Schei by wpaść w plątaninę uliczek, stanowiących dawną rumuńską cześć miasta.
Długa i niezwykle ciekawa historia Braszowa odzwierciedlona jest w jego układzie urbanistycznym oraz licznych zabytkach. Nowoczesności dodaje mu kolejka na wznoszącą się tuż nad starym miastem górę Tampa, a liczne kawiarnie i restauracje przyciągają zapachem tradycyjnych rumuńskich smakołyków. Jedno jest pewne. W Braszowie nudzić się nie można.

Zgłoś błąd

Dzielnice Braszowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w Braszowie

W okolicy Braszowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Braszowa

Miasta w pobliżu Braszowa

Braszów - galeria zdjęć

Braszów w pigułce

Kraj
Rumunia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
284596
Powierzchnia
267,32 km2
Nr. kierunkowy
02-68
Współrzędne
N:45.666667
E:25.616667

Braszów - więcej informacji