Bruksela

Bruksela w pigułce

Kraj
Belgia
Liczba ludności
1147876
Powierzchnia
161,38 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:50.833333
E:4.35
Herb
Herb Brukseli

Co warto zobaczyć w Brukseli?

Bruksela jest stolicą Belgii oraz Unii Europejskiej. Znajdują się tutaj również siedziby NATO i Euroatomu. Miasto położone jest w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
Pierwsze wzmianki o mieście datowane są na rok 966 – pełniło wtedy funkcję obronną. Nieco później zostało stolicą krainy historycznej Brabancji, a od XIII w. miasto zaczęło się prężnie rozwijać dzięki rozkwitowi tkactwa i położeniu na ważnym szlaku handlowym z Brugii do Kolonii. To właśnie w tych czasach powstało zachowane do dziś centrum wraz z rynkiem.
Współcześnie Bruksela podzielona jest na dwie części – Brukselę Dolną i Górną. W pierwszej z nich znajduje się cały zespół miejskich zabudowań, w tym domów cechowych pochodzących z XVII wieku, a także średniowieczny rynek z ratuszem. Bruksela Górna z kolei zwana jest często dzielnicą bogactwa. Znaleźć tutaj można większość zabytkowych zamków, pałaców, wspaniale urządzonych ogrodów, parków, luksusowych hoteli i placówek dyplomatycznych.
Bruksela jest ważnym ośrodkiem przemysłowym – słynie z wyrobu koronek, montażu samochodów (głównie takich marek jak Citroën, Renault, Volkswagen), piwowarstwa, hutnictwa metali nieżelaznych i elektroniki. Jest również wielkim ośrodkiem finansowo-handlowy; swoje siedziby ma tutaj giełda i międzynarodowe banki. Architektonicznym symbolem, który kojarzony jest z Brukselą jest Atomium – powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości całkowitej przekraczającej 100 metrów.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Brukseli

W okolicy Brukseli

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Brukseli

Miasta w pobliżu Brukseli

Bruksela - galeria zdjęć

Bruksela w pigułce

Kraj
Belgia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1147876
Powierzchnia
161,38 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:50.833333
E:4.35

Bruksela - więcej informacji