Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
2700
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.35
E:20.116667
Herb
Herb Bukowiny Tatrzańskiej

Co warto zobaczyć w Bukowinie Tatrzańskiej?

Bukowina Tatrzańska to mała wieś gminna na Podhalu. Znajduje się na wysokości od 860 do ponad 1000 m n.p.m. na Pogórzu Spisko – Gubałowskim. Historia tego miejsca zaczyna się najprawdopodobniej już w XVII w. Dziś miejscowość zamieszkuje ok. 3 tysięcy mieszkańców i jest to jeden z bardziej znanych ośrodków turystyczno – rekreacyjnych w okolicy Tatr i Zakopanego. Władze dbają o rozwój Bukowiny i dokładają starań, aby stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla przyjezdnych. W tym celu na przełomie lat powstała tu dość duża baza noclegowa oraz przystosowano wieś do oferowania atrakcji, jakimi są sporty zimowe. Otworzone zostały tu wyciągi narciarskie oraz ośrodek Olczański Wierch ze Stacją Turnia. Od 2008 r. turyści zapraszani są także do Term, gdzie czekają na nich baseny i inne atrakcje. Wszyscy chętni mogą udać się do SPA, sauny lub na posiłek do restauracji.

W okresie letnim oraz zimowym przyjeżdżają tu chętnie turyści, aby odpocząć od zgiełku i hałasu. Wieś bardzo często wybierana jest jako alternatywa Zakopanego, gdyż nie naraża gości na tłumy i kolejki. Dodatkowo do Kuźnic, gdzie swój początek mają szlaki tatrzańskie, mogą dotrzeć w kilkadziesiąt minut.

Miejscowość słynie z tradycji góralskich. Przebywając tu, warto wdać się w rozmowy z mieszkańcami, aby poznać ich kulturę. Głównym ośrodkiem kultury jest Dom Ludowy. Miejsce o szczególnym znaczeniu dla tutejszej ludności. Odbywają się w nim wszystkie ważniejsze imprezy, w których z pewnością warto wziąć udział.

Większość budynków w Bukowinie została wzniesiona na styl witkiewiczowski, charakterystyczny dla rejonów Zakopanego. Nadają klimat miejscu i cieszą się zainteresowaniem turystów.

W Bukowinie organizowane są dwie, znane na całą Polskę, imprezy kulturalne. Góralski Karnawał odbywa się zimą, a jego główną ideą jest kultywowanie zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Przeprowadzane są przeglądy grup kolędniczych i tanecznych oraz tzw. Parada Gazdowska, której głównym punktem są wyścigi zaprzęgów konnych. Druga impreza organizowana jest w sierpniu. Sabałowe Bajania to wydarzenie folklorystyczne.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bukowinie Tatrzańskiej

Warto wiedzieć

W okolicy Bukowiny Tatrzańskiej

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej

Miasta w pobliżu Bukowiny Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska - galeria zdjęć

Bukowina Tatrzańska w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2700
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.35
E:20.116667

Bukowina Tatrzańska - więcej informacji