Co warto zobaczyć w Cisnej?
Cisna jest największą miejscowością w południowej części Bieszczad. Znajduje się przy Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej, w miejscu, gdzie skręca ona na północ w kierunku Baligrodu. Jest ważnym centrum turystycznym z licznymi obiektami noclegowymi, od schroniska po dobrej jakości pensjonaty oraz restauracjami, barami i kilkoma sklepami. Działają tu także galerie lokalnych artystów, jest ośrodek zdrowia, punkt apteczny oraz bankomat.
Miejscowość została założona w połowie XVI w. przez rodzinę Balów z Hoczwi, która sukcesywnie kolonizowała tereny w dolinie Solinki. Zamieszkiwała ją ludność Rusińska, po której nie zachowały się prawie żadne ślady z wyjątkiem kilku starych chałup na wylocie w stronę Baligrodu. Nawiązaniem do kultury dawnych mieszkańców wsi jest pracownia ikon Veraikon, w której można obejrzeć i kupić dzieła miejscowej artystki Jadwigi Denisiuk.
W końcu XVIII w. Cisna przeszła w ręce rodziny Fredrów, która prowadziła tu hutę żelaza. U swojego ojca bywał tu wielokrotnie młody Aleksander Fredro, a swoje wrażenia z pobytów opisał w pamiętniku Trzy po trzy.
Pod koniec i tuż po II wojnie światowej Cisna była areną kilkukrotnych walk milicji z Ukraińską Powstańczą Armią. Jesienią i zimą 1945 r. oddziały UPA atakowały ufortyfikowany posterunek na wzgórzu Kamionka (Betlejemka) nad centrum Cisnej. Dziś w miejscu tym stoi pomnik poświęcony obrońcom.
Cisna jest dobrą bazą wypadową do wędrówek po środkowej i zachodniej części Bieszczad. Wychodzą stąd bezpośrednie szlaki prowadzące na Jasło i Okrąglik, Wołosań i dalej w stronę Chryszczatej oraz doliną do Roztok Górnych. Można się też wybrać niebieskim szlakiem na Rosochę lub czarnym z sąsiedniej Dołżycy na Łopiennik. W Majdanie będącym częścią Cisnej znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.