Damaszek

Damaszek w pigułce

Kraj
Syria
Liczba ludności
1711000
Powierzchnia
105 km2
Nr. kierunkowy
+963 11
Współrzędne
N:33.5
E:36.283333

Co warto zobaczyć w Damaszku?

Damaszek jest największym miastem i stolicą Syrii. Liczy sobie prawie dwa miliony mieszkańców, zaś cały zespół miejski to przeszło cztery miliony ludzi. Damaszek rozciąga się nad rzeką Barada w oazie, przy górach Antyliban. Sąsiaduje także z Pustynią Syryjską. Damaszek to jedno z czterech najważniejszych dla wyznawców islamu miast. Znajduje się tu również siedziba prawosławnego Patriarchatu Antiochii – od 1268 r. Podkreślić trzeba tutaj fakt, że jest to jedno z najstarszych nieustannie zamieszkanych miast na świecie. Pierwsze osady pojawiły się w tym miejscu już w XV tysiącleciu przed naszą erą, zaś osada, która przekształciła się w dzisiejsze miasto pierwotnie zasiedlona została w VIII tysiącleciu. Nie dziwi, więc fakt, że jest to jeden z najważniejszych ośrodków religijnych oraz kulturalnych całego orientu.

Pierwsze wzmianki o Damaszku pojawiają się w pismach egipskich. Od III do I tysiąclecia Damaszek należał do państwa aramejskiego, asyryjskiego, a także do Babilonii. Potem był we władaniu perskim – był stolicą satrapii. Po dość długim okresie spod panowania perskiego znalazł się w państwie stworzonym przez Aleksandra Wielkiego. Następnie kilkakrotnie należał do Ptolemeuszy lub Seleukidów. Po rozpadzie Imperium Rzymskiego Damaszek został częścią Bizancjum. Już trzysta lat później miasto przejmują Arabowie i od tego momentu zyskuje ono na znaczeniu, by stać się jednym z najważniejszych miast arabskich.

Początek nowego tysiąclecia nie był jednak spokojny dla miasta. W X w. miasto zostaje podbite przez Fatymidów, a później przez Turków seldżuckich. Podczas krucjat był wielokrotnie atakowany, jednakże dzięki temu, że nie został zdobyty stał się główną siedzibą Saladyna. Po długim okresie panowania dynastii mameluckiej Damaszek zdobyli Mongołowie, jednocześnie prawie całkowicie burząc miasto. Od XVI wieku, aż do I wojny światowej Damaszek był własnością Truków osmańskich. W czasie wojny miasto zdobyli Arabowie będący sojusznikami Zjednoczonego Królestwa. Zaraz po zakończeniu wojny miasto uzyskało status stolicy Syrii.

Miasto to od tysiącleci słynie z wyrobów rękodzielniczych takich jak chociażby piękne tkaniny jedwabne i adamaszkowe, a także stal damasceńska czy fajanse, które są częstymi pamiątkami turystów.

Damaszek to bogata mieszanka wielu kultur, która zachwyci każdego, kto tu choć raz przybędzie.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Damaszku

W okolicy Damaszku

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Damaszku

Miasta w pobliżu Damaszku

Damaszek - galeria zdjęć

Damaszek w pigułce

Kraj
Syria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1711000
Powierzchnia
105 km2
Nr. kierunkowy
+963 11
Współrzędne
N:33.5
E:36.283333

Damaszek - więcej informacji