Darłowo

Darłowo w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo zachodniopomorskie
Liczba ludności
13954
Powierzchnia
20,21 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 94
Współrzędne
N:54.420833
E:16.410556
Herb
Herb Darłowa

Co warto zobaczyć w Darłowie?

Darłowo to przepiękne nadmorskie miasto, które położone jest na Pobrzeżu Koszalińskim, w dolinie rzek Grabowej i Wieprzy, w województwie zachodniopomorskim. Darłowo nazywane jest Królewskim Miastem (ze względu na związek z królem Szwecji, Danii i Norwegii – Erykiem Pomorskim, który w przyszedł na świat w darłowskim zamku i w Darłowie zakończył swoje życie).

Gród o nazwie Dirlov istniał już w wieku XI, a jego mieszkańcy trudnili się żeglarstwem, rybołówstwem i tkactwem. Prawa miejskie otrzymał Darłów w roku 1271. Przez kolejne stulecia miasto przechodziło we władanie różnych władców, zawsze jednak stanowiło ważny port handlowy. Przez pewien czas Darłów należał do Piastów, potem do Księstwa Pomorskiego, następnie dostał się pod panowanie pruskie. Podczas II wojny światowej w Darłowie kilkakrotnie przebywał Adolf Hitler, który odwiedzał miasto aby skontrolować testowanie największych w historii świata dział (Gustava i Dory). Po zakończeniu wojny, Królewskie Miasto Darłowo zostało włączone do Polski, zaś jego niemiecka ludność wysiedlona.

Obecnie Darłowo to nadmorski kurort, który dynamicznie się rozwija i do którego co roku przyjeżdżają turyści z całej Polski i Europy. Dzielnica Darłówek może poszczycić się pięknymi plażami oraz unikalnym mikroklimatem (wysoka zawartość jodu). Z darłowskiego portu wyruszyć można na połów dorsza, albo odbyć rejs „historycznym” statkiem.

Darłowo to również ośrodek kulturalny, w którym miejsce ma szereg cyklicznych imprez, wśród których wymieć można: Ogólnopolski Bieg Eryka, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Letni Festiwal Reggae – REGGAENWALDE FESTIVAL czy europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe. Z pewnością każdy, kto zdecyduje się na spędzenie wakacji nad Morzem Bałtyckim nie pożałuje, jeśli zatrzyma się właśnie w Darłowie.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Darłowie

W okolicy Darłowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Darłowa

Miasta w pobliżu Darłowa

Darłowo - galeria zdjęć

Darłowo w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
13954
Powierzchnia
20,21 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 94
Współrzędne
N:54.420833
E:16.410556

Darłowo - więcej informacji