Drezno

Drezno w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Saksonia
Liczba ludności
543825
Powierzchnia
328,31 km2
Nr. kierunkowy
0351, 035201
Współrzędne
N:51.03
E:13.°44
Herb
Herb Drezna

Co warto zobaczyć w Dreźnie?

Stolica Saksonii, Drezno, leży we wschodniej części Niemiec, niedaleko granicy z Polską i Czechami. Jest miastem o bogatej i tragicznej historii i wspaniałej architekturze. Tutejsze zabytki i niezwykle muzea odwiedzają każdego roku miliony turystów.

Drezno, jako miasto leżące na pograniczu, od czasów wczesnego średniowiecza było obiektem wojen i najazdów, a także często zmieniało przynależność państwową. Jego losy były burzliwe, a ciągłe wojny i najazdy nie pozwalały na rozwój gospodarczy. Sytuacja ta poprawiła się dopiero pod koniec XV w., gdy władzę w Saksonii przejęła dynastia Wettynów. Zaczęli oni dbać o Drezno, bywać w nim częściej, a w XVI w. przebudowali je w stylu renesansowym.

Momentem przełomowym dla Drezna był wielki pożar w 1685 r. Leżące w ruinach miasto zaczęli odbudowywać Wettynowie, a największe zasługi na tym polu położył Fryderyk August I, który w 1697 r. został królem Polski i znany jest pod imieniem Augusta II Mocnego. Za jego panowania Drezno stało się królewsko-polskim miastem rezydencjonalnym i jedną z dwóch stolic państwa polsko-saskiego. Wyrosły nowe wspaniałe pałace, w tym słynny Zwinger, kościoły i kamienice. Miasto zmieniło się w stolicę kultury i sztuki.

Czasy panowania Augusta II i jego syna Augusta III były dla Drezna złotym wiekiem. To dzięki wzniesionym wtedy budowlom i zgromadzonym kolekcjom sztuki nazywane było perła baroku i Florencją Północy. Okres od połowy XVIII w. do II wojny światowej nie był już aż tak łaskawy, ale miasto pozostawało w czołówce niemieckich ośrodków administracyjnych i kulturalnych.

Katastrofę przyniosła dopiero II wojna światowa. W dniach 13-14.02.1945 r. alianci przeprowadzili serię nalotów dywanowych na Drezno. W ich wyniku zburzona została niemal cała zabudowa i zginęło około 25 tysięcy ludzi.

W 1945 r. Drezno trafiło do radzieckiej strefy okupacyjnej, a następnie znalazło się w granicach NRD. Prace przy odbudowie zniszczonych zabytków toczą się do tej pory. W okresie rządów komunistycznych były one dość wybiórcze, a starą, zrekonstruowaną zabudowę uzupełniono socrealistycznymi budynkami. Odbudowane zabytki Drezna i krajobraz doliny Łaby wpisane zostały na listę UNESCO, ale w 2009 r. Komitet usunął ten wpis ze względu na wybudowanie nowego mostu, który zaburzył krajobraz doliny.

Drezno znane jest przede wszystkim ze wspaniałych barokowych budowli, które choć zrekonstruowane pokazują świetność dawnej stolicy Wettynów. Znajdują się tu także słynne muzea, w których prezentowane są zbiory sztuki zgromadzone przez saskich władców. Galeria Dawnych Mistrzów oraz Grunes Gewolbe zaliczane są do czołówki placówek muzealnych w Europie. W grudniu odbywa się tu jeden z najbardziej znanych niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Dreźnie

Warto wiedzieć

W okolicy Drezna

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Drezna

Drezno - galeria zdjęć

Drezno w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
543825
Powierzchnia
328,31 km2
Nr. kierunkowy
0351, 035201
Współrzędne
N:51.03
E:13.°44

Drezno - więcej informacji