Dubaj

Dubaj w pigułce

Kraj
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Liczba ludności
3 396 933
Powierzchnia
3885 km2
Nr. kierunkowy
+9714
Współrzędne
N:25.16
E:55.20
Herb
Herb Dubaju

Co warto zobaczyć w Dubaju?

Dubaj jest największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jednocześnie stolicą emiratu o tej samej nazwie. Leży nad Zatoką Perską, w południowej części Półwyspu Arabskiego. Zaliczany jest obecnie do pierwszej piątki najczęściej odwiedzanych miast świata obok m.in. Londynu, Paryża i Bangkoku.

Miasto słynie przede wszystkim z nowoczesności, świetnych plaż oraz mnóstwa rozrywek zarówno dla dorosłych i dla dzieci. Stare dzielnice nikną między potężnymi wieżowcami. To w Dubaju znajduje się najwyższy budynek świata – Burj Khalifa, z którego tarasu widokowego podziwiać można futurystyczne centrum. Skupia się ono wokół kilku połączony stawów, które wieczorem są areną pokazu multimedialnych fontann.

Dubaj jest miastem, które zdecydowanie przeznaczone jest do zwiedzania za pomocą komunikacji. Rozciąga się na przestrzeni ponad 50 km, a przejazd metrem z jednego końca na drugi zajmuje około godziny. W nowoczesnej dzielnicy w centrum jest bardzo mało chodników czy miejsc do spacerowania. Zamiast tego tuż obok potężnych budowli biegną wielopasmowe autostrady. Podobnie będące jedną z większych atrakcji sztuczne wyspy dostępne są jedynie za pomocą kolejki miejskiej lub samochodów.

Leżący nad Zatoką Perską Dubaj, pomimo konserwatyzmu tutejszych władz i restrykcyjnego przestrzegania zasad islamu jest otwarty na turystów, tym także tych, którzy wypoczywać chcą na plażach. Czekają na nich centra sportów wodnych, doskonale przygotowane tereny wypoczynkowe i rekreacyjne oraz mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu, w tym surfing, kitesurfing, skoki na bungee czy ogromne trampoliny.

Centrum Dubaju z ogromnymi wieżowcami o fantazyjnych kształtach wygląda jakby wyrastało wprost z pustyni. Popularną formą rozrywki są wyjazdy na pustynne safari samochodami terenowymi lub na wielbłądach. Atrakcje takie oferują praktycznie wszystkie działające w Dubaju biura podróży. Jeżeli chce się zobaczyć jak wyglądało miasto przed erą wielkiego boomu budowlanego związanego z bogactwem pochodzącym z wydobycia ropy naftowej należy udać się za Dubai Creek, do starych dzielnic, gdzie wciąż zobaczyć można tradycyjny targ oraz małe bary z lokalnym jedzeniem. Przejażdżka łódką po Dubai Creek zaliczana jest do najlepszych atrakcji miasta.

Dubaj to wieżowce, ogromne centra handlowe i luksus, który wyziera z każdej strony. Jest doskonałym kierunkiem dla osób, które lubią wielkie metropolie oraz wypoczynek nad morzem. Trzeba tylko pamiętać, że najlepiej odwiedzać go od jesieni do wczesnej wisony, gdy temperatur są znośne (25-30 stopni), a powietrze czyste. Latem upały przekraczające 45 stopni, duża wilgotność i pył znad pustyni powodują, że ciężko tu wytrzymać.

Zgłoś błąd

Warto wiedzieć

W okolicy Dubaju

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Dubaju

Miasta w pobliżu Dubaju

Dubaj - galeria zdjęć

Dubaj w pigułce

Kraj
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
3 396 933
Powierzchnia
3885 km2
Nr. kierunkowy
+9714
Współrzędne
N:25.16
E:55.20

Dubaj - więcej informacji