Dublin

Dublin w pigułce

Kraj
Irlandia
Liczba ludności
527612
Powierzchnia
114,99 km2
Nr. kierunkowy
+353 (0) 1
Współrzędne
N:53.333333
E:-6.25
Herb
Herb Dublina

Co warto zobaczyć w Dublinie?

Dublin jest stolicą i największym miastem Irlandii, położonym w prowincji Leinster, nad Morzem Irlandzkim. Przez miasto przepływa rzeka Liffey, która dzieli je na dwie różniące się między sobą części – Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside.

Pierwsze wzmianki o Dublinie pojawiają się w zapiskach greckiego uczonego, Ptolemeusza, który wspominał o osadnikach Elbana zamieszkujących te tereny. W 840 roku pojawili się tutaj duńscy wikingowie, którzy na południowym brzegu rzeki Liffey założyli osadę handlową, która do XII wieku była lokalnym ośrodkiem królestwa wikingów. W XII wieku miasto zostało zdobyte przez Anglo-Normanów, a rok później nadano mu prawa miejskie i stało się głównym ośrodkiem panowania angielskiego w Irlandii. Odtąd władcy z wysp brytyjskich sprawowali władzę nad tą częścią Irlandii aż do uzyskania niepodległości przez ten kraj w 1920 roku, podczas Krwawej niedzieli.

W dzisiejszych czasach Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju. Mimo tego, że zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków pochodzących sprzed XVII wieku, Dublin swoją specyficzną atmosferą przyciąga wielu turystów.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Dublinie

W okolicy Dublina

Miasta w pobliżu Dublina

Dublin - galeria zdjęć

Dublin w pigułce

Kraj
Irlandia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
527612
Powierzchnia
114,99 km2
Nr. kierunkowy
+353 (0) 1
Współrzędne
N:53.333333
E:-6.25

Dublin - więcej informacji