Ełk

Ełk w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo warmińsko-mazurskie
Liczba ludności
59 274
Powierzchnia
21,05 km2
Nr. kierunkowy
+48 87
Współrzędne
N:53.821389
E:22.362222
Herb
Herb Ełku

Co warto zobaczyć w Ełku?

Ełk jest jednym z największych miast na Mazurach oraz ważnym ośrodkiem turystycznym. Leży nad Jeziorami Ełckim i Sunowo, a w jego obrębie znajdują się dwa mniejsze zbiorniki Selmęt Mały i Szyba. Tereny otaczające miasto nazywane są często Zielonymi Płucami Polski, ze względu na duże powierzchnie leśne i brak przemysłu.

Miasto powstało wokół zamku krzyżackiego wybudowanego pod koniec XIV w. Po wojnach z Zakonem w połowie XV w. stało się wraz z otaczającymi ziemiami polskim lennem, ale z czasem zostało włączone do państwa brandenbursko- pruskiego, które z czasem przekształciło się w Królestwo Prus. W XIX i na początku XX w. Ełk był ważnym ośrodkiem polskiego ruchu mazurskiego. Pochodził stąd najbardziej znany poeta mazurski, Michał Kajka.
W centrum Ełku zachowało się sporo zabytkowych kamienic i budynków, głównie z XIX w. Z tego okresu pochodzi tutejsza katedra św. Wojciecha oraz kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obydwa wzniesione zostały w stylu neogotyckim. Jest tu także świetnie zachowana Wieża Ciśnień mieszcząca obecnie Muzeum Kropli Wody, zaś najstarszym obiektem w mieście są pozostałości zamku krzyżackiego.
Oprócz Muzeum Kropli Wody w Ełku działa też Muzeum Historyczne, które prezentuje zbiory związane z dziejami i kulturą Mazur. Jest tu także Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym funkcjonuje Muzeum Jeziora. W akwariach można oglądać ekosystemy jezior mazurskich, a z dioram i tablic informacyjnych dowiedzieć się więcej o powstawaniu jezior, ich wykorzystaniu i ochronie. Dużą atrakcją jest Ełcka Kolej Wąskotorowa, która jeździ na trasie do Sypitek oraz udostępniona do zwiedzania lokomotywownia.
Ełk jest ważnym ośrodkiem turystycznym na Mazurach. Znajduje się tu przystań jachtowa należąca do Miejskiego Ośrodka Sportu. Jest też plaża z kąpieliskiem, można wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Działają też wypożyczalnie rowerów, kijów do nordic walking i innego sprzętu rekreacyjnego. Okolice świetnie nadają się do spacerów i wycieczek rowerowych, a w mieście można spacerować Promenadą nad Jeziorem Ełckim.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Ełku

Warto wiedzieć

W okolicy Ełku

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Ełku

Miasta w pobliżu Ełku

Ełk - galeria zdjęć

Ełk w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
59 274
Powierzchnia
21,05 km2
Nr. kierunkowy
+48 87
Współrzędne
N:53.821389
E:22.362222

Ełk - więcej informacji