Frydman

Frydman w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
1622
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.2655
E:20.1340

Co warto zobaczyć w Frydmanie?

Frydman jest jedną z większych miejscowości na polskim Spiszu. Znajduje się nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, od którego odgradza go wał przeciwpowodziowy. Znajduje się tu jeden z lepiej zachowanych gotyckich kościołów murowanych w tej części regionu.

Nazwa miejscowości ma niemieckiej korzenie i związana jest z pierwszą falą osadnictwa na Spiszu w XIII i XIV w. Od XVII w. Frydman był miastem, czego wspomnieniem jest centralny plac, na którym dawniej odbywały się jarmarki. Ludność Frydmanu stanowili w niemal równym stopniu Polacy, Słowacy oraz potomkowie Niemców i Węgrów. Tworzyło to charakterystyczny dla spiskich miejscowości wielokulturowy tygiel, ale było też źródłem problemów natury politycznej, szczególnie w pierwszej połowie XX w. Po ostatecznym ustaleniu granic w 1925 i 1945 r. Frydman przypadł Polsce, ale tutejsza ludność posługuje się swoim własnym dialektem, a w jej kulturze pobrzmiewają wątki góralskie, węgierskie, słowackie.
W przeszłości Frydman był znanym punktem handlu winem węgierskim. Z tego powodu istniały tu piwnice, w których przechowywano trunek. Obecnie po latach zaniedbań piwnice są przygotowywane do zwiedzania i będą jedną z atrakcji miejscowości i okolic. Oprócz nich we Frydmanie można odwiedzić gotycki kościół św. Stanisława oraz XVI wieczny kasztel rodziny Horvathów.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Frydmanie

Warto wiedzieć

W okolicy Frydmanu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Frydmanu

Miasta w pobliżu Frydmanu

Frydman - galeria zdjęć

Frydman w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1622
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.2655
E:20.1340

Frydman - więcej informacji