Gdańsk

Gdańsk w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
460517
Powierzchnia
261,96 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.366667
E:18.633333
Herb
Herb Gdańska

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk zaliczany jest do największych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miast w Polsce. Leży na Pomorzu, nad Motławą i od średniowiecza jest liczącym się portem handlowym. Jego długą i bardzo bogatą historię odzwierciedlają liczne zabytki. W ostatnich kilkunastu latach powstały tu także nowoczesne muzea, które przyciągają rzesze zwiedzających.

Historia grodu zbudowanego w strategicznym punkcie, w widłach Wisły i Motławy sięga IX-X w. Z czasem gród przekształcił się w ośrodek miejski, który otrzymał prawa miejskie według wzoru lubeckiego. Jego najważniejszym źródłem dochodu był handel morski oraz rzemiosło. W okresie późnego średniowiecza, kiedy notowany jest wielki rozkwit Gdańska, należał on do hanzy i prowadził rozległe interesy z miastami portowymi w całej północnej Europie.

Ze względu na swoje położenie oraz znaczenie w handlu bałtyckim i dalekomorskim od początków swego istnienia Gdańsk był obiektem rywalizacji między Polską, Brandenburgią, Państwem Krzyżackim, a następnie Prusami. Dwukrotnie w czasie swojej historii otrzymywał status Wolnego Miasta. Odegrał też ogromną rolę w XX-wiecznej historii Europy. To tu 1.09.1939 r. ostrzałem Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holestein rozpoczęła się II wojna światowa, zaś w 1980 r. podczas wielkich strajków w stoczni narodziła się Solidarność, która była jednym z czynników obalenia rządów komunistycznych w 1989 r.

Spacerując dziś po Gdańsku niemal na każdym kroku natknąć się można na świadectwa długiej i bogatej historii. Wspaniałe Główne Miasto z główną ulicą Długi Targ oraz Dworem Artusa jest symbolem bogactwa, który zapewniał Gdańskowi handel. Nad Motławą wciąż widoczne są pozostałości dawnego nabrzeża portowego przemienionego obecnie w modny deptak z mnóstwem restauracji, kawiarń i piwiarni. W sąsiedztwie najstarszej części miasta stajo dwa wzniesione na początku XXI w. muzea związane z historycznym znaczeniem Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności. Równie ważnym miejscem jest niewielki przylądek Westerplatte, gdzie stoi dziś Pomnik Obrońców Wybrzeża i znajdują się pozostałości polskiej placówki wojskowej, która broniła się tu we wrześniu 1939 r.

Gdańsk jest miastem, gdzie historia i współczesność tworzą fascynującą mieszankę. Spacery po zabytkowym centrum łączyć można z wycieczkami statkiem, zwiedzaniem nowoczesnych wystaw w Centrum Nauki Hewelianum, odwiedzaniem licznych muzeów, a także uczestnictwem w licznych imprezach kulturalnych. Największą z nich jest Jarmark Dominikański, który każdego roku w sierpniu ożywia straganami oraz licznymi występami Długi Targ.

Odbywają się tu także Międzynarodowy Zlot Żaglowców „Baltic Sail”, Festiwal Szekspirowski, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej, Organowej i Kameralnej, Święto Bożego Narodzenia i wiele innych. Dzięki bliskości Gdyni i Sopotu oraz ich dobremu skomunikowaniu Gdańsk może być też bazą do poznawania tych miast, zaś połączenia morskie pozwalają na odwiedziny Helu.

Zgłoś błąd

Dzielnice Gdańska

Atrakcje turystyczne i zabytki w Gdańsku

Warto wiedzieć

W okolicy Gdańska

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Gdańska

Miasta w pobliżu Gdańska

Gdańsk - galeria zdjęć

Gdańsk w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
460517
Powierzchnia
261,96 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.366667
E:18.633333

Gdańsk - więcej informacji