Giżycko

Giżycko w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo warmińsko-mazurskie
Liczba ludności
29381
Powierzchnia
13,72 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 87
Współrzędne
N:54.04
E:21.758889
Herb
Herb Giżycka

Co warto zobaczyć w Giżycku?

Giżycko powstało w 1437 r., a niecałe 200 lat później, w 1612 r., otrzymało prawa miejskie. Położone jest w województwie warmińsko – mazurskim pomiędzy dwoma jeziorami – Niegocin i Kisajno. Jedno z miast Krainy Wielkich Jezior, przyciąga co roku tysiące turystów, właśnie ze względów geograficznych. Nazywane jest nawet stolicą żeglarstwa, a jego powierzchnia wynosi ok. 14 km2. Życie kulturalne rozkwita tu głównie w okresie wakacyjnym. Giżycko słynie z Festiwali Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”, na który przyjeżdżają zainteresowani nawet z najodleglejszych zakątków Polski.
W mieście, liczącym ok. 29 tys. mieszkańców, funkcjonuje aż 8 kościołów i związków wyznaniowych. Są to: Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko – Augsburski, Kościół Greckokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Świadkowie Jehowy. Jak widać Giżycko zamieszkują ludzie o bardzo zróżnicowanych wyznaniach i poglądach, dlatego jest ono kopalnią wiedzy o tradycjach i zwyczajach tak wielu związków.

Giżycko jest popularnym centrum turystyki wodnej i aktywnej. Na Jeziorach Niegocin i Kisajno działają porty i przystanie, które przyjmują jachty, łodzie żaglowe i motorówki. Znajdują się tu wypożyczalnie sprzętu pływającego, w tym kajaków i rowerów wodnych. Nad Jeziorem Niegocin znajduje się plaża miejska z kąpieliskiem, zaś na małym jeziorku Papówka Mała koło Twierdzy Boyen zlokalizowany jest WakePark, gdzie można jeździć na nartach wodnych. Nieco ekstrawagancką, ale coraz bardziej popularną atrakcją miasta jest możliwość lotów balonem oraz awionetką.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Giżycku

W okolicy Giżycka

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Giżycka

Miasta w pobliżu Giżycka

Giżycko - galeria zdjęć

Giżycko w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
29381
Powierzchnia
13,72 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 87
Współrzędne
N:54.04
E:21.758889

Giżycko - więcej informacji