Hajnówka

Hajnówka w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podlaskie
Liczba ludności
21583
Powierzchnia
21,29 km2
Nr. kierunkowy
+48 85
Współrzędne
N:52.733333
E:23.566667
Herb
Herb Hajnówki

Co warto zobaczyć w Hajnówce?

Niewiele chyba w naszym kraju jest miejsc, które mogłyby się poszczycić tak barwną historią i kulturą. Niesamowity charakter miejscowości, którą jest Hajnówka, tworzą również zabytki, których odnaleźć tu można całkiem sporo.
Hajnówka usytuowana jest na Równinie Bielskiej, tuż przy zachodniej części Puszczy Białowieskiej. Ze względu na bardzo atrakcyjne położenie oraz na bliskość Białowieży, Hajnówka bardzo często określana jest mianem „bramy do Puszczy Białowieskiej”. Rzeczywiście, jest to prawda, gdyż stąd dzieli nas już zaledwie kilka kroków od tego ogromnego kompleksu leśnego, który jest jednocześnie jedną z większych atrakcji całego regionu podlaskiego.
Dzisiejsza Hajnówka jest dość znanym ośrodkiem turystycznym, który wyrósł
z dawnej osady strażnika leśnego. Na przełomie XIX i XX wieku Hajnówka była ważnym węzłem kolejowym. W okresie I wojny światowej przebywający tutaj Niemcy wybudowali ponadto sieć kolejek wąskotorowych, które miały służyć przede wszystkim do transportu drewna z pobliskiej puszczy.
Prawa miejskie Hajnówka otrzymała dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku, a więc stosunkowo późno. Już wtedy miejscowość ta była zamieszkiwana przez wiele narodowości, między innymi przez Niemców, Ukraińców, Rosjan, Białorusinów i Polaków. Hajnówka jest do dzisiaj zresztą jednym z bardziej znanych ośrodków mniejszości białoruskiej.
Hajnówka zasługuje na odwiedzenie w głównej mierze ze względu na swoje atrakcyjne położenie, bliskość Puszczy Białowieskiej oraz ze względu na wyjątkowo ciekawą historię i kulturę. W ich poznawaniu pomogą nam również zabytki tej urokliwie położonej „bramy do Puszczy Białowieskiej”.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Hajnówce

W okolicy Hajnówki

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Hajnówki

Miasta w pobliżu Hajnówki

Hajnówka - galeria zdjęć

Hajnówka w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
21583
Powierzchnia
21,29 km2
Nr. kierunkowy
+48 85
Współrzędne
N:52.733333
E:23.566667

Hajnówka - więcej informacji