Hel

Hel w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
3860
Powierzchnia
21,72 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.611667
E:18.808056
Herb
Herb Helu

Co warto zobaczyć w Helu?

Hel to znany ośrodek turystyczny i jednocześnie duże kąpielisko morskie, do którego ściągają turyści głównie wakacyjną porą. Miasto położone jest na Mierzei Helskiej, tuż nad Morzem Bałtyckim, w powiecie puckim.
Historia Helu sięga początków XII wieku, kiedy to Hel był niewielką kaszubską wsią
i ośrodkiem handlu śledziami. Niedługo później jednak ta nieduża osada zaczęła się gwałtownie rozrastać, stając się bardzo szybko niesłychanie ważnym centrum całego nadmorskiego regionu, rywalizując z samym Gdańskiem.
Prawa miejskie Hel otrzymał w połowie XIII wieku. Początkowo centrum miasta znajdowało się w innym miejscu niż obecnie, ale na skutek erozji półwysep zaczął się zmniejszać. Wtedy zadecydowano o przeniesieniu centrum miasta w nieco bardziej bezpieczne miejsce. Kolejne stulecia przyniosły budowę portu rybackiego. Pod koniec XIX wieku nadano także miastu status miejscowości uzdrowiskowej. W tym samym czasie wybudowany został w Helu port morski, który stał się nie tylko schronieniem dla rybackich kutrów, ale także celem wycieczek turystycznych.
Współczesny Hel słynie z wielu atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów. Półwysep helski jest z całą pewnością idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek, gdyż nudzić tu nie będą się ani starsi, ani młodsi.
Hel urzeka przede wszystkim swoim położeniem, gdyż jest otoczony wodą aż
z trzech stron. Nie brakuje tu piaszczystych plaż i miejsc do zażywania morskich kąpieli. Ci, którzy znudzą się jednak leniuchowaniem na plażach, mogą się wybrać
w fascynującą wycieczkę po Helu, odkrywając rybackie korzenie miasta.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Helu

W okolicy Helu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Helu

Miasta w pobliżu Helu

Hel - galeria zdjęć

Hel w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
3860
Powierzchnia
21,72 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.611667
E:18.808056

Hel - więcej informacji