Co warto zobaczyć w Islamabadzie?
Stolica Pakistanu, Islamabad, jest miastem nowym, założonym w połowie XX w. specjalnie w celu pełnienia stołecznych funkcji. Wyróżnia je regularna zabudowa, podział na wyraźne sektory o różnym przeznaczeniu oraz bardzo dużo zieleni.
Tereny, na których znajduje się dzisiejszy Islamabad były zamieszkane już w czasach prehistorycznych. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne w okolicy. Jednak miasto rozwinęło się nieco dalej. Powstałe w XIX w. Rawalpindi, będące ważną kwaterą wojskową, a także centrum handlowym, jest obecnie połączone z Islamabadem w jeden obszar metropolitalny. Stanowi jednak osobny ośrodek o zupełnie innym charakterze niż stolica.
W 1947 r. Pakistan przestał być kolonią brytyjską i stał się niepodległym państwem. Pierwszą stolicą zostało leżące na południu kraju Karaczi. W latach pięćdziesiątych, ówczesny prezydent Ayub Khan zdecydował, że należy zbudować nową stolicę, która po pierwsze położona będzie bardziej centralnie, po drugie zaśnie będzie narażona na bezpośredni atak od strony Morza Arabskiego. Na jej miejsce wybrano tereny niedaleko miasta Rawalpindi, które od wieków były naturalnym łącznikiem między różnymi regionami Pakistanu.
Islamabad został zaprojektowany przez greckiego architekta Konstantinosa Apostolosa Doxiadisa. Składa się z ośmiu sektorów o różnym przeznaczeniu, takich jak administracja, usługi, produkcja przemysłowa czy sektory mieszkalne. Są one połączone szerokimi, kilkupasmowymi ulicami, które wyznaczają często granice poszczególnych stref. Miasto jest mieszanką nowoczesnej zabudowy z elementami charakterystycznymi dla budownictwa islamskiego. Ma także wiele parków, skwerów, a obrzeża zajmują porośnięte lasami góry. Największymi atrakcjami stolicy są potężny meczet Króla Fajsala oraz Pakistan Monument, symbolizujący połączenie pakistańskich prowincji .