Jaworki

Jaworki w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.410278
E:20.551944

Co warto zobaczyć w Jaworkach?

Jaworki są niewielką miejscowością turystyczną znajdującą się między Małymi Pieninami, a Beskidem Sądeckim w dolinie potoków Grajcarek oraz Biała i Czarna Woda. W przeszłości wieś należała do tak zwanej Rusi Szlachtowskiej zamieszkiwanej przez Ruisnów. Obecnie pełni przede wszystkim funkcje turystyczne.

Do zakończenia II wojny światowej Jaworki, podobnie jak sąsiednie Białą i Czarną Wodę zamieszkiwali Łemkowie, nazywanie też Rusinami Szlachtowskimi. Byli oni wyznania grekokatolickiego i zajmowali się przede wszystkim wypasem owiec oraz druciarstwem. Po II wojnie światowej większość z nich została przesiedlona na tereny Ukrainy Radzieckiej lub w ramach Akcji Wisła na tak zwane Ziemie Odzyskane. Na ich miejsce przybyli polscy osadnicy, głównie z Podhala i Sądecczyzny. Całkowicie wyludniła się Biała Woda, która do dziś pozostaje pustą doliną, a Czarna Woda włączona została w obręb Jaworek.

Po dawnych mieszkańcach wsi pozostało trochę krzyży przydrożnych, zabytkowych chałup oraz cerkiew św. Jana Chrzciciela w Jaworkach pełniąca obecnie funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Znajduje się w niej kompletny ikonostas.

Dziś Jaworki to przede wszystkim centrum turystyczne. Znajdują się tu wyjścia szlaków do Wąwozu Homole i do rezerwatu Dolina Białej Wody, które w dalszej perspektywie prowadza na grzbiet Małych Pienin. Można stąd także wybrać się w Beskid Sądecki na Wielki Rogacz i Radziejową. Zimą na stokach Małych Pienin działa stacja narciarska Arena Narciarska Jaworki- Homole. Znanym obiektem jest znajdująca się w centrum Jaworek Muzyczna Owczarnia, w której chętnie grają kameralne koncerty największe gwiazdy polskiej sceny jazzowej.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Jaworkach

W okolicy Jaworków

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Jaworków

Miasta w pobliżu Jaworków

Jaworki - galeria zdjęć

Jaworki w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.410278
E:20.551944

Jaworki - więcej informacji