Józefów

Józefów w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
2474
Powierzchnia
5 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.4808
E:23.0557

Co warto zobaczyć w Józefowie?

Józefów jest niewielkim miastem położonym w sercu Roztocza, między Roztoczańskim Parkiem Narodowym, a Parkiem Krajobrazowym Puszczy Solskiej. Obecnie jest to popularna miejscowość turystyczna i wypoczynkowa, znana głównie z zalewu rekreacyjnego. Działa tu wiele gospodarstw agroturystycznych i niewielkich ośrodków wypoczynkowych.

Miasto zostało założone w 1725 r. przez Tomasza Józefa Zamoyskiego i było lokalnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Ze względu na znajdujące się w okolicach odsłonięcia wapieni stało się także ważnym centrum kamieniarstwa.

Ze względu na handlowy i rzemieślniczy charakter miasteczka, od jego początków żyli tu Żydzi. Pamiątkami po nich jest synagoga, w której mieści się obecnie Biblioteka oraz kirkut z około 400 zachowanymi nagrobkami.

W czasie II wojny światowej Józefów i jego okolice były ośrodkiem partyzanckim. Działało tu kilka oddziałów AK, a tereny te były na przełomie 1942 i 1943 r. objęte działaniami tak zwanego „powstania zamojskiego”. O wydarzeniach wojennych przypomina pomnik w centrum miasteczka, a w okolicy znajduje się też kilka miejsc straceń ludności żydowskiej.

Dziś największymi atrakcjami Józefowa, oprócz zalewu, są nieczynne kamieniołomy Babia Dolina, gdzie stoi wieża widokowa oraz liczne możliwości uprawiania turystyki aktywnej. Przebiega tędy czerwony roztoczański Szlak Krawędziowy oraz zielony Szlak Ziemi Józefowskiej. Wyznaczono też wiele gminnych szlaków i ścieżek spacerowych.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Józefowie

W okolicy Józefowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Józefowa

Miasta w pobliżu Józefowa

Józefów - galeria zdjęć

Józefów w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2474
Powierzchnia
5 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.4808
E:23.0557

Józefów - więcej informacji