Katowice

Katowice w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo śląskie
Liczba ludności
309304
Powierzchnia
164,64 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 32
Współrzędne
N:50.25
E:19
Herb
Herb Katowic

Co warto zobaczyć w Katowicach?

Katowice są stolicą województwa śląskiego i siedzibą Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Miasto kojarzone jest przede wszystkim z przemysłem i wydobyciem węgla kamiennego, choć od przełomu XX i XXI w. rozwija się także w innych kierunkach. Katowice, jako miasto stosunkowo nowe bo założone dopiero w połowie XIX w. odznacza się nową zabudową oraz dużym udziałem budynków modernistycznych, powstałych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wbrew pozorom jest też bardzo zielone, z licznymi parkami i ogrodami, a w ostatnich latach rozwija się także jako prężny ośrodek kulturalny.
Historia Katowic sięga średniowiecza, gdy na terenie dzisiejszego miasta zaczęły funkcjonować pierwsze kuźnice. Z czasem pojawili się tu także rolnicy i aż do XIX w. była to główna dziedzina gospodarki, jaką trudnili się tutejsi mieszkańcy. Pierwszym impulsem do ożywienia gospodarczego stała się budowa linii kolejowej do Mysłowic w 1843 r. Postępujący szybko proces urbanizacji spowodował zwiększenie się liczby ludności. W Katowicach mieszkali zarówno Polacy, Niemcy, jak i Żydzi. W drugiej połowie XIX w., pod panowaniem pruskim nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu. Wybudowano kopalnie węgla oraz huty żelaza. Rozbudowano linie kolejowe i połączenia z innymi miastami śląskimi. Na początku XX w. zaczęto budować w Katowicach osiedla robotnicze z czerwonej cegły – Nikiszowiec i Giszowiec, które są obecnie jednymi z najlepiej zachowanych tego typu zespołów zabudowy w kraju.

Po I wojnie światowej przynależność państwowa Katowic pozostawała przez kilka lat nierozwiązana. Na Śląsku wybuchły 3 powstania, które objęły także miasto. Odbył się też plebiscyt, w którym większość mieszkańców opowiedziała się za przynależnością do Niemiec. Jednak w wyniku trzeciego powstania śląskiego Katowice przyznane zostały Polsce. W okresie dwudziestolecia międzywojennego miasto było stolicą Autonomicznego Województwa Śląskiego i nadal rozwijało się jako prężny ośrodek przemysłowy. To wówczas wybudowano wiele modernistycznych obiektów użyteczności publicznej, które przetrwały do dziś.
II wojna światowa przyniosła bardzo duże zmiany ludności Katowic. Początkowo Niemcy przesiedlili stąd dużą część Polaków, zaś pod koniec wojny przesiedlenia objęły Niemców. W okresie PRLu Katowice wraz z całym Okręgiem Przemysłowym były jednym z głównych centrów robotniczych i gospodarczych kraju. Wybudowano wówczas Spodek, liczne gmachy użyteczności publicznej oraz tak zwaną Superjednostkę – jeden z największych w Polsce budynków mieszkalnych, w którym znajdują się 764 mieszkania. W latach 1953-56 Katowice nosiły nazwę Stalinogrodu.

Po 1989 r. Katowice musiały przejść przemiany. Upadek ciężkiego przemysłu, zamykanie kopalń, kłopoty hut przełożyły się na częściową zmianę ich obrazu. Wiele osób odeszło z pracy w górnictwie, pojawiły się nowe gałęzie przemysłu. Jednocześnie na przełomie XX i XXI w. pojawiły się plany rewitalizacji i budowy nowych obiektów, które podniosły potencjał kulturalny miasta. Wybudowano Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), Muzeum Śląskie, a tereny wokół Spodka zostały zaaranżowane na Strefę Kultury. Dzisiejsze Katowice to miasto, które pamiętając o swoich górniczych tradycjach rozwija nowe technologie i przyciąga wspaniałymi koncertami oraz licznymi festiwalami. Turyści doceniają klimat Nikiszowca i Giszowca, gdzie w grudniu odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, a przez cały rok można się przenieść w czasie i zobaczyć jak funkcjonowało osiedle robotnicze. Coraz więcej mówi się też o modernistycznej architekturze (m.in. gmach Sejmu Śląskiego) Katowic, która należy do najlepiej zachowanych zespołów takiej zabudowy w kraju.

Zgłoś błąd

Dzielnice Katowic

Atrakcje turystyczne i zabytki w Katowicach

W okolicy Katowic

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Katowic

Miasta w pobliżu Katowic

Katowice - galeria zdjęć

Katowice w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
309304
Powierzchnia
164,64 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 32
Współrzędne
N:50.25
E:19

Katowice - więcej informacji