Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
3485
Powierzchnia
30,44 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 81
Współrzędne
N:51.322069
E:21.945747
Herb
Herb Kazimierza Dolnego

Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Kazimierz Dolny to malutka perła polskiego renesansu, miasto bardzo stare. Konkurencja pobliskiego Lublina oraz dalej położonych Krakowa i Warszawy nie pozwoliła mu się rozrosnąć do dużego ośrodka, ale to tylko przemawia na jego korzyść. Przyjeżdżając bowiem do Kazimierza, mamy wszystkie atrakcje zabytkowego miasta a jednocześnie kontakt z przyrodą, przede wszystkim z przepięknie rozlaną Wisłą.

Położony jest nad brzegami Wisły. Administracyjnie przynależy do województwa lubelskiego, zaś historycznie położony jest w Małopolsce. Historia tego miasta sięga XI stulecia naszej ery, kiedy to Kazimierz Sprawiedliwy przekazał zakonowi norbertanek osadę zwaną Wietrzną Górą. Zakonnice zmieniły jej nazwę, na „Kazimierz” (dla upamiętnienia darczyńcy), zaś z czasem dodano przymiotnik „Dolny”. Choć budowę i założenie Kazimierza Dolnego przypisuje się królowi Kazimierzowi Wielkiemu, to tak naprawdę prawa miejskie przyznał w wieku XIV Władysław Jagiełło.
Kolejne dwa stulecia to szybki rozkwit miasta, związany z sukcesami w handlu zbożem. Wtedy również powstają spichlerze, które do dziś wpisane są w miejski krajobraz i stanowią cechę charakterystyczną i turystyczną atrakcję Kazimierza Dolnego. Rozwój grodu zahamowany został przez potop szwedzki i zniszczenie zamku oraz miasta przez wojska Karola Gustawa. W kolejnych latach Kazimierz stracił prawa miejskie, aby odzyskać je w roku 1927.
Od wieku XIX Kazimierz Dolny jest cenioną miejscowością turystyczną i wypoczynkową, do której co roku ściągają rzesz turystów nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Wiele jest tu pensjonatów i willi, do których przyjeżdżają najczęściej turyści ze stolicy czy Lublina. W Kazimierzu odbywa się mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych (m.in. Festiwal Filmowy i Artystyczny „Lato Filmów” czy Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”). Poza tym miasteczko bogate jest w różnego rodzaju zabytki i atrakcje turystyczne, które po prostu trzeba zobaczyć.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kazimierzu Dolnym

W okolicy Kazimierza Dolnego

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Kazimierza Dolnego

Miasta w pobliżu Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny - galeria zdjęć

Oceń to miejsce (1)

blank Paulina1
2017-05-23 23:23:37
2017-05-23 23:23:37
Uwielbiam Kazimierz Dolny! Wracam tam regularnie, rok rocznie, jak tylko mam trochę wolnego! Świetne miejsce, warte odwiedzenia chociaż jeden raz, żeby poczuć ten niebanalny klimat! Pełno zabytków i mnóstwo atrakcji, pięknie, spokojnie, urokliwy teren. Zawsze zatrzymujemy się tam z mężem w Folwarku Walencja. Mają tam przepiękne apartamenty z ręcznie rzeźbionymi meblami, wszystko bardzo ekskluzywne ale i jest przytulnie i ciepło. Polecam to miejsce i ogólnie cały Kazimierz Dolny.

Kazimierz Dolny w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
3485
Powierzchnia
30,44 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 81
Współrzędne
N:51.322069
E:21.945747

Kazimierz Dolny - więcej informacji