Konya

Konya w pigułce

Kraj
Turcja
Liczba ludności
2180000
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+90)332
Współrzędne
N:37.866667
E:32.483333

Co warto zobaczyć w Konyi?

Konya nazywana jest czasem najpiękniejszym miastem w Turcji. Jak na tę opinię jest jednak stosunkowo mało zanana. Odwiedzają ją przede wszystkim muzułmańscy pielgrzymi, dla których jest jednym z najważniejszych miejsc kultu na terenie Turcji. W Konyi zachowały się wspaniałe meczety, medresy, a także najstarszy w kraju zespół klasztorny derwiszów połączony z mauzoleum założyciela zakonu, Melvany.

Miasto leży w Anatolii, na południu Turcji. Jest oddalone o ponad 500 km na południe od stołecznej Ankary. Otacza je żyzna równina, na której uprawia się głównie zboża. Z tego względu okolice te nazywane są spichlerzem Turcji. Korzystne warunki naturalne sprawiły, że miejsce to było zamieszkane już w czasach prehistorycznych., na co wskazują liczne odkrycia archeologiczne.

Tereny Konyi są nieprzerwanie zamieszkane od około 3000 r. p.n.e. Od VIII w. miasto nosiło nazwę Ikonium i pozostawało pod władzą Frygijczyków, Kimmerów, Persów, imperium Aleksandra Wielkiego i Rzymu. Chrześcijaństwo dotarło tu wraz ze św. Pawłem w połowie I w. n.e., zaś w okresie bizantyńskim było to znaczące centrum handlowe i rzemieślnicze, a także religijne z siedzibą biskupa.

W 1071 r. Konyę zdobyli Turcy seldżuccy i uczynili stolicą Sułtanatu Rum. To właśnie wtedy nastąpił największy rozkwit miasta, z którego do dziś przetrwało wiele meczetów i innych budowli. W XIII w. założył tu zakon derwiszów jeden z najważniejszych nauczycieli i filozofów islamu, Celaddin Rumi nazywany Mevlaną. Dziś jego mauzoleum z charakterystyczną zieloną kopułą to nie tylko najbardziej rozpoznawalna budowla miasta, ale także miejsce, do którego ściągają tłumy pielgrzymów.

Konya zaliczana jest do najbardziej ortodoksyjnych miast w Turcji. Choć kipi życiem, to nakazy religijne są tu znacznie surowiej przestrzegane niż w innych tureckich miastach. Ciężej jest kupić alkohol, znacznie częściej zobaczyć można kobiety zakryte od stóp do głów łącznie z twarzami. Zwiedzając tutejsze zabytki trzeba bezwzględnie pamiętać o stroju zakrywającym ręce i co najmniej kolana, a w przypadku kobiet także o nakryciu głowy.

Leżąca pośród żyznych pól Konya znana jest też w Turcji z doskonałej kuchni. Jej znakiem wyróżniającym jest etli ekmek, cienki placek z pokrojonym, smażonym mięsem, cebulą, pomidorem i serem. Wygląda trochę jak bardzo cienka pizza, ale dzięki przyprawom ma charakterystyczny bliskowschodni smak.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Konyi

Warto wiedzieć

W okolicy Konyi

Miasta w pobliżu Konyi

Konya - galeria zdjęć

Konya w pigułce

Kraj
Turcja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2180000
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+90)332
Współrzędne
N:37.866667
E:32.483333

Konya - więcej informacji