Kraków

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków to drugie co do wielkości miasto Polski o ponad tysiącletniej, bogatej historii. Była stolica Polski, królewski gród, ośrodek od lat skupiający polską i zagraniczną śmietankę artystyczną. Liczne legendy, stare uliczki i miejsca, których nie sposób ominąć sprawiają, że Kraków zyskuje miano jednego z najbardziej klimatycznych miast, do którego chce się wracać.

Gdy w 1039 r. Kazimierz Odnowiciel ustanawiał Kraków stolicą Polski był to już gród o dużym znaczeniu, siedziba biskupstwa i prężny ośrodek handlowy. Dziś by odnaleźć ślady z tamtych czasów trzeba udać się do Podziemi Rynku. Tu w multimedialnej oprawie można zobaczyć jak wyglądał Kraków od XI do XIII w.

Centralnym placem Krakowa jest Rynek Główny wytyczony w XIII w. i będący jednym z największych w Europie. W jego centrum stoi nie ratusz, a Sukiennice, budynek, który dawniej i obecnie pełni funkcje handlowe. Tyle, że dziś kupić tu można przede wszystkim rękodzieło ludowe, dawniej zaś handlowano przede wszystkim materiałami. Wśród kamienic otaczających Rynek strzelają w niebo wieże Kościoła Mariackiego, głównej świątyni mieszczańskiej miasta. W jej wnętrzu znajduje się jeden z najwspanialszych gotyckich ołtarzy w Polsce wyrzeźbiony w XV w. przez Wita Stwosza. Niemniejszą sławę ma grany co godzinę z wieży kościelnej hejnał mariacki. Rynek to miejsce gdzie krzyżują się trasy wszystkich zwiedzających Stare Miasto w Krakowie. Między kramami kwiaciarek, u stóp pomnika Adama Mickiewicza mijają się turyści zdążający z ulicy Floriańskiej i Grodzkiej, od Collegium Maius, z Wawelu i z Kazimierza. Stare Miasto jest swego rodzaju enklawą otoczoną przez zielony pierścień Plant.

Na ich krańcu wznosi się połączone z Rynkiem ulicą Grodzką Wzgórze Wawelskie. Niegdyś siedziba władców, dziś jeden z najbardziej znanych polskich zamków. Znajdująca się tu katedra z Dzwonem Zygmunt to miejsce pochówku królów, poetów i przywódców wojskowych. Poza Plantami rozciąga się dawna dzielnica żydowska, Kazimierz. Dziś to rozrywkowe i kulturalne serce miasta, gdzie w sąsiedztwie synagog, które przetrwały II wojnę światową mieszczą się studia artystów, małe sklepiki, bary i restauracje. Klimat tej części miasta, odmienny od eleganckiego Starego Miasta przyciąga amatorów rozrywek i długich wieczorów spędzanych przy muzyce.

Ale atrakcje Krakowa nie skupiają się tylko w centrum. W obrębie miasta znajdują się 4 kopce krakowskie, poświęcone legendarnym Krakusowi i Wandzie oraz dowódcom Tadeuszowi Kościuszce i Józefowi Piłsudskiemu. Miłośnicy militariów znajdą tu zachowane w dobrym stanie austriackie forty z przełomu XIX i XX w. oraz nowoczesne Muzeum Armii Krajowej. Na Czyżynach znajduje się Muzeum Lotnictwa i niezwykły Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który pomoże nie tylko dzieciom zrozumieć zawiłości fizyki i mechaniki.

W ostatnich latach coraz więcej zwolenników zyskuje zwiedzanie Nowej Huty. Dzielnica uważana do niedawna za symbol szpetoty i zniszczenia krajobrazu Krakowa fascynuje zarówno turystów z Polski, jak i ze świata. Modelowy przykład urbanistyki z epoki socrealizmu stał się obecnie ikoną. Zwiedzać można Plac Centralny i jego okolice, kościół Arka Pana, pod który kamień węgielny wmurował ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła, a także schrony znajdujące się pod zabudową dzielnicy.

Kraków kryje w sobie wiele miejsc niezwykłych i nieoczywistych. Jedną z nieodkrytych perełek jest dzielnica Podgórze połączona z miastem kładką Bernadką. Stoi tu m.in. nowoczesny gmach Cricoteki, a w uliczkach znaleźć można ślady dawnej podmiejskiej w zasadzie dzielnicy. Niecodzienną atrakcją miasta są spływy kajakowe Wisłą oraz liczne spacery tematyczne, w których można wziąć udział.

Zgłoś błąd

Dzielnice Krakowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w Krakowie

Warto wiedzieć

W okolicy Krakowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Krakowa

Miasta w pobliżu Krakowa

Kraków - galeria zdjęć

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980

Kraków - więcej informacji