Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
11361
Powierzchnia
39,68 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.421516
E:20.959421
Herb
Herb Krynicy-Zdrój

Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdrój?

Krynica-Zdrój (do 2001 roku Krynica, zwana również Krynicą Górską) to malownicze, uzdrowiskowe miasto (słynące z leczniczych wód mineralnych), położone w Beskidzie Sądeckim, u podnóża Góry Parkowej i w dolinie Kryniczanki. Oprócz pięknych krajobrazów, zaletą miejscowości jest niepowtarzalny klimat i czyste powietrze, w którym wyczuć można bakteriobójcze i uodparniające olejki eteryczne. Jest to również ośrodek sportów zimowych.

Od momentu założenia wsi w roku 1547, aż do pierwszego rozbioru Polski, Krynica wchodziła w skład należącego do biskupów krakowskich Kresu Muszyńskiego. W połowie XIX wieku miejscowość stała się popularnym miejscem uzdrowiskowo-wypoczynkowym (dzięki pracy Józefa Dietla), zaczęły powstawać domy zdrojowe, budowano pensjonaty i stylowe wille, które do dziś można podziwiać spacerując krynickim deptakiem. Na początku XX wieku, profesor Rudolf Zuber odkrył i przebadał właściwości najsilniejszej europejskiej wody leczniczej – „Zuber”.

W roku 1911, wraz z doprowadzeniem do Krynicy linii kolejowej i zwiększonym napływem kuracjuszy, miejscowość uzyskała prawa miejskie. Swoją podróż poślubną spędziła w niej księżniczka Juliana z mężem. Podczas II wojny światowej, miasto zostało zniszczone a jego odbudowa zajęła władzom i mieszkańcom kilkanaście lat.

Obecnie w Krynicy-Zdroju leczone są liczne choroby układu trawiennego, moczowego, krążenia, wydzielania wewnętrznego i przemiany materii. Dostępne są 23 ujęcia wody mineralnej, działa wiele szpitali i sanatoriów uzdrowiskowych, w których można zażyć kąpieli borowinowych czy suchych kąpieli gazowych.
Krynica-Zdrój słynie z Festiwalu im. Jana Kiepury, prowadzonego przez Bogusława Kaczyńskiego, na który corocznie zjeżdżają śpiewacy soliści, teatry muzyczne i oczywiście miłośnicy opery z całego świata. Koncerty odbywają się w Starym Domu Zdrojowym, Pijalni Głównej i na deptaku. Miasto posiada także bardzo wiele innych atrakcji, dzięki którym przyciąga turystów o każdej porze roku.

Krynica-Zdrój jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Małopolski i jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Znajduje się tutaj również ponad 160 kilometrów pieszych szlaków turystycznych, a także wyczynowa trasa dla miłośników downhillu – biegnie ona przez Górę Parkową – Huzary – Górę Parkową aż na krynicki Deptak. Na trasie rozgrywane są coroczne zawody regionalne i ogólnopolskie. Miasto słynie także z bogactwa wód mineralnych, które turyści chętnie piją w jednym z najpopularniejszych zabytków – Pijalni Głównej.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Krynicy-Zdrój

Warto wiedzieć

W okolicy Krynicy-Zdrój

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Krynicy-Zdrój

Miasta w pobliżu Krynicy-Zdrój

Krynica-Zdrój - galeria zdjęć

Krynica-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
11361
Powierzchnia
39,68 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.421516
E:20.959421

Krynica-Zdrój - więcej informacji