Łańcut

Łańcut w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podkarpackie
Liczba ludności
18199
Powierzchnia
19,42 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 17
Współrzędne
N:50.066667
E:22.233333
Herb
Herb Łańcuta

Co warto zobaczyć w Łańcucie?

Łańcut to przepiękne miasto, leżące w województwie podkarpackim, na pograniczu Pradoliny Podkarpackiej i Pogórza Rzeszowskiego, będące siedzibą władz gminy i powiatu. W mieście znajdują się liczne zakłady przemysłowe oraz przebiega szlak tranzytowy (Jędrzychowice – Korczowa), który prowadzi na Ukrainę.
Założycielem miasta był Król Kazimierz Wielki, zaś lokowane zostało na prawie magdeburskim w roku 1349. Zamieszkiwali je koloniści niemieccy, sprowadzeni na te tereny przez króla. W wieku XV wzniesiono w Łańcucie zamek, który do wieku XVI odpierał ataki wojsk tatarskich.

W okresie międzywojennym Łańcut był miastem, w którym powstał pierwszy w Polsce obóz, w którym przetrzymywano jeńców Ukraińskiej Armii Halickiej. Podczas II wojny światowej nastąpiły olbrzymie represje, które dotknęły zwłaszcza mieszkających w mieście Żydów. Do sierpnia 1942 roku, ludność pochodzenia żydowskiego została w Łańcucie całkowicie zlikwidowana.

Łańcut to miejscowość turystyczna, do której co roku przyjeżdżają wycieczki nie tylko z Polski, ale z całej Europy. W samym mieście i jego okolicach znaleźć można bardzo wiele atrakcji turystycznych, które warte są zobaczenia (przykładem może być chociażby kompleks parkowo-pałacowy). Można również wziąć udział w Festiwalu Muzycznym, który odbywa się każdego roku w maju (przez tydzień) i gromadzi miłośników muzyki kameralnej.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Łańcucie

W okolicy Łańcuta

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Łańcuta

Miasta w pobliżu Łańcuta

Łańcut - galeria zdjęć

Łańcut w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
18199
Powierzchnia
19,42 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 17
Współrzędne
N:50.066667
E:22.233333

Łańcut - więcej informacji