Lipsk

Lipsk w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Saksonia
Liczba ludności
518862
Powierzchnia
297,36 km2
Nr. kierunkowy
0341, 034297
Współrzędne
N:51.333333
E:12.366667
Herb
Herb Lipska

Co warto zobaczyć w Lipsku?

Na terenie Lipska przed tysiącami lat istniała niewielka, słowiańska osada. Dzisiaj natomiast miasto to jest jednym z największych ośrodków na terenie całych Niemiec Wschodnich, przyciągając każdego roku rzesze turystów.

Lipsk to dość znany współcześnie ośrodek Saksonii, będący jednocześnie ważnym centrum handlu, kultury oraz nauki. Na jego terenie zachował się zespół XIX oraz XX – wiecznych dzielnic, a to dlatego, iż metropolia ta została w stosunkowo niewielkiej mierze dotknięta wojennymi zniszczeniami. Straty dotknęły głównie obszar Starego Miasta. Lipsk może się dzisiaj więc poszczycić jednym z najlepiej zachowanych zespołów architektonicznych w całej Saksonii, a nawet w całych Niemczech.

Miasto spośród innych miast germańskich wyróżnia się przede wszystkim ciekawą historią, którą można tu odkrywać na każdym kroku. Prawa miejskie miastu zostały nadane już na początku XII wieku, a niedługo później Lipsk uzyskał również status wolnego miasta cesarskiego.

Współczesny Lipsk to jednak nie tylko wspaniale zachowane dzielnice, podziwiane dzisiaj przez turystów z całej Europy. To także wspaniałe dziedzictwo kulturowe, o czym mogą świadczyć chociażby muzea oraz zabytkowe lipskie kościoły.

W jednym z nich można nawet odnaleźć grób samego Jana Sebastiana Bacha, znanego na całym świecie kompozytora i organisty niemieckiego. Lipsk nie bez powodu nazywany jest więc „miastem Bacha”. Na nadanie takiego miana na pewno przyczyniło się również założenie tu muzeum, które upamiętnia życie i twórczość wybitnie zdolnego artysty.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Lipsku

W okolicy Lipska

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Lipska

Miasta w pobliżu Lipska

Lipsk - galeria zdjęć

Lipsk w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
518862
Powierzchnia
297,36 km2
Nr. kierunkowy
0341, 034297
Współrzędne
N:51.333333
E:12.366667

Lipsk - więcej informacji