Liverpool

Liverpool w pigułce

Kraj
Wielka Brytania
Liczba ludności
445200
Powierzchnia
111,84 km2
Nr. kierunkowy
0151
Współrzędne
N:53.4
E:-2.983333
Herb
Herb Liverpoolu

Co warto zobaczyć w Liverpoolu?

Miasto położone jest na zachodnim wybrzeżu w północnej części Anglii, tuż nad rzeką Mersey, oddalone od Londynu o około 340 km. Jest siedzibą hrabstwa Mersey. Siedziba władz mieści się w Merseyside. Miasto obejmuje powierzchnię 112 km2, które zamieszkane jest przez 445 tysięcy osób. Sąsiaduje od północy z gminą Sefton, z Knowsley od wschodu, z gminą Wirral przez rzekę Mersey od zachodu, a od południa z gminą Halton, które nie znajduje się już pod opieką hrabstwa Merseyside, a Cheshire. Liverpool to drugi po Londynie ważny ośrodek portowy w wielkiej Brytanii i jednocześnie jeden z najważniejszych z tak bogatą oprawą historyczną. Wszystko za sprawą handlu niewolnikami, jaki miał tu miejsce, a także rozwijającym się handlem i komunikacją pasażerską z Ameryką. Miasto stanowi ważny ośrodek przemysłowy, w szczególności poświęcony branży paliwowej, samochodowej i elektronicznej, a także obiekt kulturalny i naukowy o równie wysokiej randze.

Liverpool zyskał opinię miasta brązowej cegły. To właśnie z tego materiału zbudowana jest zdecydowana większość budynków. Oprócz tego, to znane na cały świat miasto kontrastów. Niewiele jest takich miejsc, jak to, gdzie szklane biurowce symbolizujące luksus i nowoczesność sąsiadują z zabytkowymi kościołami czy zniszczonymi, wymagającymi szybkiej interwencji budynkami, które aż proszą się o odrestaurowanie. To właśnie tutaj możemy znaleźć wiele dzielnic, w których nowoczesne budynki mają za towarzysza zapadające się ruiny z szarej strefy robotniczej. Kontrasty zauważyć możemy gołym okiem nie tylko patrząc na budynki, ale również na ulice. Jedne są piękne, zielone, z malowniczo położonymi alejkami, podczas gdy inne, sąsiadujące z nimi przypominają kamienne pustynie. W starożytności miasto należało do terenów podmokłych, a pierwszymi jego osadnikami byli wikingowie. Pierwsze zapiski pochodzą z 1207 roku, gdy to król Anglii Jan I został założycielem pierwszego portu. Obecnie wiele zabytkowych budynków z sześciu lokacji w mieście zostało oficjalnie wpisane jako Liverpool Maritime Mercantile City na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Liverpool znany jest przede wszystkim jako miasto kultury (Europejska Stolica Kultury 2008), zespołu The Beatles oraz dwóch klubów piłkarskich: Liverpool F.C. („The Reds”) oraz Everton F.C. („The Toffees”). Słynie również z różnorodności kulturowej oraz bogatego życia nocnego studentów. W Księdze Rekordów Guinnesa zapisał się jako „stolica muzyki pop”, a to za sprawą faktu, że najwięcej artystów pochodzących z Liverpoolu gościło na pierwszych miejscach list przebojów. Stąd pochodzi także jeden z najbardziej znanych twórców horrorów – Clive Barker. Odnajdą się tu też miłośnicy imprez plenerowych: festiwali, festynów, koncertów oraz spektakli

Warto zaznaczyć, że sześć lokacji Liverpool Maritime Mercantile City jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to: Pier Head, Albert Dock, Stanley Dock Conservation Area, Ropewalks, Commercial Quarter (Castle Street Conservation Area) oraz Cultural Quarter (William Brown Street Conservation Area).

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Liverpoolu

W okolicy Liverpoolu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Liverpoolu

Miasta w pobliżu Liverpoolu

Liverpool - galeria zdjęć

Liverpool w pigułce

Kraj
Wielka Brytania
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
445200
Powierzchnia
111,84 km2
Nr. kierunkowy
0151
Współrzędne
N:53.4
E:-2.983333

Liverpool - więcej informacji