Łódź

Łódź w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo łódzkie
Liczba ludności
725055
Powierzchnia
293,25 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 42
Współrzędne
N:51.783333
E:19.466667
Herb
Herb Łodzi

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź to obecnie jedna z największych aglomeracji miejskich na terenie naszego kraju. Usytuowana jest w centralnej części Polski, na Wzniesieniach Łódzkich, nad rzeką Ner.
Jeszcze do końca XVII wieku Łódź stanowiła niewielką osadę rolniczą, należącą do biskupstwa włocławskiego. W miarę upływu czasu jednak miasteczko to stawało się coraz bardziej znanym i poważanym ośrodkiem rzemieślniczym oraz handlowym. Znajdowały się tu młyny, warsztaty cieśli, kołodziejów oraz szewców.
Początki Łodzi przemysłowej sięgają XIX wieku. Właśnie wtedy nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które z niewielkiego ośrodka stawało się powoli prawdziwą przemysłową metropolią. Koleje lata przyniosły powstanie kalisko – mazowieckiego okręgu przemysłowego, a wraz
z nim szereg manufaktur, z którymi po dziś dzień kojarzona jest przez wiele osób stolica województwa łódzkiego. Już w latach trzydziestych XIX wieku to właśnie Łódź była jednym
z największych przedsiębiorstw przemysłowych na terenie całego Królestwa Polskiego.
Wraz z gwałtownym rozwojem przemysłu, do Łodzi napływało coraz więcej osób. Nic więc dziwnego, że miasto to tak szybko zyskało status drugiego co do wielkości miasta w Polsce, tuż po Warszawie.
Współczesna Łódź wciąż jest kojarzona z wielkimi fabrykami, kominami oraz
z przemysłowymi terenami. Tymczasem miasto to kryje w sobie niezwykle bogatą historię, którą można poznawać przemierzając najpiękniejsze łódzkie ulice, w tym słynny deptak przy ulicy Piotrkowskiej, będący jednym z najdłuższych w całej Europie.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Łodzi

W okolicy Łodzi

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Łodzi

Miasta w pobliżu Łodzi

Łódź - galeria zdjęć

Łódź w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
725055
Powierzchnia
293,25 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 42
Współrzędne
N:51.783333
E:19.466667

Łódź - więcej informacji