Niedzica i Niedzica-Zamek

Niedzica i Niedzica-Zamek w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.422420
E:20.319729

Co warto zobaczyć w Niedzicy - Zamek?

Niedzica i Niedzica- Zamek to dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości na Spiszu, nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Do 2014 roku Niedzica-Zamek była przysiółkiem Niedzicy. Pod względem turystycznym miejscowości często traktowane są jako całość.

Niedzica była lokowana w 1209 r. przez węgierskiego króla Andrzeja II i aż do zakończenia I wojny światowej znajdowała się na Węgrzech. Zamieszkiwała ją niemal w całości ludność słowacka oraz Spiszacy. Do dziś przetrwała tu gwara spiska, a w kościele odprawiane są msze po słowacku.

Historia wsi była nierozerwalnie związana z zamkiem w Niedzicy. Zbudowana w XIV w. węgierska strażnica graniczna znajdowała się przez wieki w rękach węgierskich rodzin magnackich. Jako ostatni, aż do 1945 r. rządzili tu Salamonowie, którzy utrzymywali w swych dobrach pańszczyznę aż do 1932 r. Po II wojnie światowej, a szczególnie po wybudowaniu zapory i zbiornika Czorsztyńskiego Niedzica stała się popularną miejscowością turystyczną i wypoczynkową.

Największą atrakcją Niedzicy-Zamku jest wspomniany zamek. Stoi on na skale nad brzegiem jeziora. W kompleksie zamkowym znajduje się też wozownia z wystawą powozów oraz spichlerz, gdzie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna. Poniżej zamku znajduje się przystań, z której odpływają statki wycieczkowe po Jeziorze Czorsztyńskim oraz gondole do zamku Czorsztyn. Jest tu też niewielka plaża i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Tuż poniżej zamku znajduje się zapora w Niedzicy, która oddziela od siebie Jezioro Czorsztyńskie i Jezioro Sromowieckie. Można spacerować po jej koronie, możliwe jest też zwiedzanie z przewodnikiem wnętrza zapory. Obok wybudowano w ostatnich latach rodzinny park rozrywki Spiska Kraina, na który składają się Parki Miniatur Orawy, Spisza i Podhala oraz obiektów sakralnych związanych z kultem maryjnym, park linowy, park trampolin, tor pontonowy, dmuchańce, sala zabaw dla dzieci, laserowy paintball oraz karczma.

Z kolei Niedzica pozostaje przede wszystkim miejscem noclegowym dla turystów przybywających w te okolice. Jej cennym zabytkiem jest gotycki kościół św. Bartłomieja z barokowym wystrojem wnętrza.

Z Niedzicy- Zamku wychodzi czerwony szlak prowadzący grzbietem Pienin Spiskich. Można nim dojść w 4 godziny do Dursztyna.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Niedzicy - Zamek

W okolicy Niedzicy - Zamek

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Niedzicy - Zamek

Miasta w pobliżu Niedzicy - Zamek

Niedzica i Niedzica-Zamek - galeria zdjęć

Niedzica i Niedzica-Zamek w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.422420
E:20.319729

Niedzica i Niedzica-Zamek - więcej informacji