Norymberga

Norymberga w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Bawaria
Liczba ludności
503638
Powierzchnia
156,38 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:49.452030
E:11.076750
Herb
Herb Norymbergi

Co warto zobaczyć w Norymberdze?

Norymberga, będąca obecnie drugim co do wielkości miastem Bawarii, niegdyś była najważniejszym ośrodkiem Frankonii, niemieckiej krainy historycznej. Miasto to zajmowało niesłychanie ważną pozycję już w epoce średniowieczna, nic więc dziwnego, że dzisiaj Norymberga może poszczycić się niezwykle wyjątkowymi zabytkami.

Miasto rozwinęło się w głównej mierze dzięki cesarzowi Henrykowi III. Już w XI wieku posiadało wiele przywilejów handlowych, które czyniły z niego dość ważny ośrodek całego państwa, leżący na szlaku wiodącym z Rzymu do wielu północnych państw Europy.

Ważnym etapem na kartach historii Norymbergii okazał się również wiek XV, na czas którego przypadał rozwój kulturowy miasta. Norymberga wówczas bardzo szybko stała się ośrodkiem niemieckiego odrodzenia, przeżywała swój największy rozkwit.

Wiek XX uczynił z Norymbergii ośrodek ruchu nazistowskiego. Właśnie w tym czasie powstały tu potężne budowle architektury hitlerowskiej, do dziś przypominające o wojennych czasach. Do czasów wojen Norymberga mogła się poszczycić statusem jednego z najlepiej zachowanych miast o układzie średniowiecznym, okrutne bombardowania przyczyniły się jednak do wielu zniszczeń. Po zakończeniu II wojny światowej w mieście odbył się proces norymberski, z którym do dziś przez większość ludzi kojarzona jest Norymberga.

Współcześnie miasto z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów, będąc jednym z ważniejszych niemieckich ośrodków kulturowych i turystycznych. Można tu nie tylko zwiedzić wiele zabytków, ale i skosztować słynnych norymberskich kiełbasek oraz wyrobów cukierniczych.

Norymberska metropolia bardzo szybko zdołała odzyskać utraconą na początku XX wieku dawną świetność. Miasto błyskawicznie podniosło się po wojennych bombardowaniach. I chociaż część dostojnych zabytków została bezpowrotnie utracona, to wciąż na terenie Norymbergii można odnaleźć fascynujące zakątki oraz budowle, zdające się opowiadać niezwykle burzliwe dzieje tego niemieckiego miasta.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Norymberdze

W okolicy Norymbergi

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Norymbergi

Miasta w pobliżu Norymbergi

Norymberga - galeria zdjęć

Norymberga w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
503638
Powierzchnia
156,38 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:49.452030
E:11.076750

Norymberga - więcej informacji