Nowy Sącz

Nowy Sącz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
84290
Powierzchnia
57,58 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.616667
E:20.7
Herb
Herb Nowego Sącza

Co warto zobaczyć w Nowym Sączu?

W samym środku Kotliny Sądeckiej otoczonej wzniesieniami Beskidu Sądeckiego, Wyspowego, Niskiego oraz Pogórzy karpackich leży Nowy Sącz. Historia miasta sięga końca XIII wieku, kiedy to na jego lokację zezwolił ówczesny król Polski Wacław II Czeski. W swoich długich i bogatych dziejach miasto gościło koronowane głowy, było mieszkaniem Jana Długosza, jako pierwsze w całej Rzeczpospolitej, na ponad dwa tygodnie przed Jasną Górą wyzwoliło się spod panowania szwedzkiego a także było siedzibą starosty Stanisława Małachowskiego, późniejszego marszałka Sejmu Czteroletniego.
Dziś Nowy Sącz to urokliwe, pełne zabytków miasto. Malowniczości dodaje mu fakt, że góry widać tu niemal z każdego miejsca. Przy dobrej pogodzie zobaczyć można stąd same Tatry. Wygląda to wtedy tak, jakby znajdowały się one tuż za pierwszymi wzniesieniami. Aż trudno uwierzyć, że dzieli je od Nowego Sącza prawie 100 kilometrowa odległość.
Nowy Sącz to doskonały przystanek w drodze w Beskidy. Kilkugodzinny spacer po zabytkowym centrum miasta, wizyta w skansenie oraz skosztowanie tutejszych, najlepszych w okolicy lodów to obowiązkowe punkty programu każdego turysty.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Nowym Sączu

W okolicy Nowego Sącza

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Nowego Sącza

Miasta w pobliżu Nowego Sącza

Nowy Sącz - galeria zdjęć

Nowy Sącz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
84290
Powierzchnia
57,58 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.616667
E:20.7

Nowy Sącz - więcej informacji