Nowy Targ

Nowy Targ w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
33000
Powierzchnia
51,07 km2
Nr. kierunkowy
+48 18
Współrzędne
N:49.477778
E:20.03
Herb
Herb Nowego Targu

Co warto zobaczyć w Nowym Targu?

Nowy Targ nazywany jest często stolicą Podhala. Choć sam znajduje się w kotlinie, to stanowi bardzo dobrą bazę wypadową do wycieczek w otaczające go góry. Widać je właściwie z każdego miejsca w mieście. Na południu zamyka horyzont postrzępiony łańcuch Tatr, na wschodzie, zachodzi i północy widać zalesione szczyty Beskidów i Gorców.

Początki Nowego Targu sięgają czasów średniowiecznych. Istniała tu wtedy osada handlowa przy trakcie węgierskim. Dzięki swojemu położeniu rozwijała się ona bardzo dobrze i w XIV wieku otrzymała prawa miejskie.

Kolejne wieki przynosiły okresy pomyślnej koniunktury, przerywane klęskami żywiołowymi i najazdami. W końcu XIX wieku w wyniku pożaru spaliła się niemal cała stara zabudowa. Nowa, zgodnie z wytycznymi władz austriackich była już murowana.

Warto skorzystać tu z oferty kulturalnej, czyli np. Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego, galerii oraz kina. Interesujące są również kościoły: św. Anny, św. Katarzyny czy Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców pod Turbaczem. Obowiązkowo należy zajrzeć tam do schroniska. Godne uwagi są z pewnością rynek i ratusz, a także pomniki: Jana Pawła II, Adama Mickiewicza oraz Władysława Orkana.

Choć Nowy Targ sam w sobie nie posiada zbyt wielu cennych zabytków to jego okolice są dla turystów bardzo atrakcyjne. No i ciągle jest to jedno z największych w Polsce zagłębi kuśnierskich. Dobry kożuch kupić tu można w niemal co drugim domu.

Mieszkańcy oraz przyjezdni mogą oddawać się tu wielu rodzajom turystyki: pieszej, rowerowej, narciarskiej, kajakowej, a nawet ekstremalnej. W pobliżu miasta znajduje się pasmo Gorców oraz Jezioro Czorsztyńskie, a także aż 4 parki narodowe: Gorczański PN, Tatrzański PN, Babiogórski PN oraz Pieniński PN. Dodatkowo na terenie Nowego Targu położony jest Bór na Czerwonem, czyli ścisły rezerwat przyrody, głównie roślinności torfowiskowej.

Zadowoleni z wyprawy do Nowego Targu będą z pewnością fani sportów narciarskich, bowiem znajdują się tu dwa wyciągi. Na zachód od miasta rozciąga się masyw Babiej Góry, a na południe Tatr. – Warto więc wybrać się na pieszą wycieczkę po górach. Miłośnicy fotografii będą mieli okazję uwiecznić naprawdę przepiękne widoki.

 

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Nowym Targu

Warto wiedzieć

W okolicy Nowego Targu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Nowego Targu

Miasta w pobliżu Nowego Targu

Nowy Targ - galeria zdjęć

Nowy Targ w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
33000
Powierzchnia
51,07 km2
Nr. kierunkowy
+48 18
Współrzędne
N:49.477778
E:20.03

Nowy Targ - więcej informacji