Opole

Opole w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo opolskie
Liczba ludności
122120
Powierzchnia
96,55 km2
Nr. kierunkowy
77
Współrzędne
N:50.664722
E:17.926944
Herb
Herb Opola

Co warto zobaczyć w Opolu?

Opole, to nie tylko jedno z największych miast województwa opolskiego, ale jednocześnie jego stolica od 1950 roku. Liczący sobie ponad 120 tysięcy mieszkańców ośrodek jest ważnym centrum gospodarczym, naukowym, kulturalnym oraz administracyjnym całego województwa.

Chociaż według obecnego podziału administracyjnego Opole nie ma zbyt wiele wspólnego z Górnym Śląskiem, to jest jedną z jego historycznych stolic i najbardziej wiekowych miast. Powiązanie ze śląską kulturą widać między innymi w opolskiej fladze oraz herbie, które posiadają charakterystyczne żółto-niebieskie odcienie oraz symbole powszechnie przypisywane Śląskowi.

Pierwsze wzmianki o grodzie warownym na terenie dzisiejszego Opola pojawiają się na początku IX wieku we wczesnych latach średniowiecza. Po raz pierwszy miastem polskim, Opole zostaje w roku 990, kiedy to za sprawą starań Mieszka I przyłączony zostaje do formującego się powoli kraju.

Kolejne okresy historyczne to przekazywanie Opola z jednych rąk do kolejnych. To tradycyjne, śląskie miasto, wielokrotnie znajdowało się pod panowaniem czeskim, niemieckim oraz polskim. Dzięki temu oraz dzięki ponad tysiącletniej historii miasta, pochwalić może się ono nie tylko zróżnicowanym i wielobarwnym dziedzictwem oraz kulturą, ale również serią wyjątkowych zabytków oraz pozostałościami po pracach największych europejskich architektów.

Chociaż częste zmiany władzy i przechodzenie Opola pod panowanie całkowicie skrajnych opcji i państw mogło momentami hamować rozwój miasta, to jest ono dzisiaj jednym z najważniejszych ośrodków w całym regionie, w którym nowoczesność łączy się z dziedzictwem oraz pamięcią dawnych czasów – tak ważnych dla historii Górnego Śląska.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Opolu

W okolicy Opola

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Opola

Miasta w pobliżu Opola

Opole - galeria zdjęć

Opole w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
122120
Powierzchnia
96,55 km2
Nr. kierunkowy
77
Współrzędne
N:50.664722
E:17.926944

Opole - więcej informacji