Ostrawa

Ostrawa w pigułce

Kraj
Czechy
Liczba ludności
297421
Powierzchnia
214,23 km2
Nr. kierunkowy
59
Współrzędne
N:49.84175
E:18.291542
Herb
Herb Ostrawy

Co warto zobaczyć w Ostrawie?

Ostrawa jest stolicą kraju morawsko-śląskiego i trzecim pod względem wielkości miastem Czech. Nazywana jest często przemysłowym centrum kraju, choć przemysł wydobywczy i przetwórstwo metali ma tu obecnie mniejsze znaczenie niż jeszcze w połowie XX w.

Miasto powstało z połączenia dwóch Ostraw, Polskiej (Śląskiej) i Morawskiej oraz kilkunastu miejscowości, które je otaczały. W średniowieczu i okresie nowożytnym było to prężne centrum handlowe znajdujące się przy szlakach prowadzących w kierunku Polski i Niemiec.

Od XIX w. Ostrawa rozwijała się przede wszystkim jako ośrodek górniczy, a w 1928 r. wybudowano tu także kompleks hut stali. Zmieniło to diametralnie wygląd miasta i jego pozycję w kraju. Choć w centrum pozostały powstałe jeszcze w okresie średniowiecza place, to wokół nich wyrosły nowe, eklektyczne kamienice. W dwudziestoleciu międzywojennym, gdy liczba ludności miasta znacząca powiększyła się, konieczne stało się wybudowanie nowych budynków użyteczności publicznej, w tym modernistycznego ratusza.

W okresie powojennym Ostrawa była przede wszystkim ważnym centrum przemysłowym, zaś jej znaczenie turystyczne sprowadzało się jedynie do miana punktu tranzytowego i dużego węzła komunikacyjnego. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać po 1990 r., kiedy część hut i kopalń została zamknięta. Przełom XX i XXI w. przyniósł jednocześnie wzrost zainteresowania turystów obiektami industrialnymi. Przełożyło się to na coraz większą popularność Ostrawy jako celu wyjazdów turystycznych.

Dziś największymi atrakcjami miasta są kompleks dawnej huty Dolni Vitkovice, w którym znajduje się centrum edukacyjno-rozrywkowe oraz Landek Park, na terenie którego mieści się dawna kopalnia węgla Anselm oraz największe w Czechach Muzeum Górnicze. Atrakcją jest także olbrzymia, wciąż dymiąca hałda, na którą można się wspinać, choć na własną odpowiedzialność.

Ostrawa przyciąga także kilkoma ciekawymi muzeami, wśród których najważniejsze to znajdujące się w Starym Ratuszu Muzeum Ostrawskie, Muzeum Straży Pożarnej oraz Park Miniatur.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Ostrawie

Warto wiedzieć

W okolicy Ostrawy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Ostrawy

Miasta w pobliżu Ostrawy

Ostrawa - galeria zdjęć

Ostrawa w pigułce

Kraj
Czechy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
297421
Powierzchnia
214,23 km2
Nr. kierunkowy
59
Współrzędne
N:49.84175
E:18.291542

Ostrawa - więcej informacji