Paramaribo

Paramaribo w pigułce

Kraj
Surinam
Liczba ludności
248477
Powierzchnia
183 km2
Nr. kierunkowy
+597
Współrzędne
N:5.823611
E:-55.169722

Co warto zobaczyć w Paramaribo?

To stolica i zarazem największe miasto Surinamu leżące w Ameryce Południowej nad rzeką Surinam, nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Sąsiaduje z takimi państwami, jak Brazylia, Gujana i Gujana Francuska. Zamieszkuje ją niemal połowa ludności kraju; interior kraju pokrywają lasy i sawanna.

W swych początkach była to indiańska wieś, która stała się holenderskim punktem handlowym. W 1630 roku miasto zostało przejęte przez Anglików, by w 1650 roku stać się stolicą nowej kolonii angielskiej. Od 1667 roku ponownie pod panowaniem holenderskim. Rok 1975 roku to niepodległość Surinamu i Paramaribo.

Od 2002 roku zespół zabytkowy miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można tutaj podziwiać oryginalny układ ulic Starego Miasta; do dziś dnia pozostał nienaruszony. Budynki znajdujące się w historycznej części Paramaribo pokazują połączenie holenderskiej architektury z tradycyjnymi technikami oraz materiałami.

Najważniejszymi zabytkami stolicy Surinamu są XVII-wieczny Fort Zelandia, Katedra Świętego Piotra i Pawła, Pałac Prezydencki czy tzw. De Waag – budynek, w którym ważono i sortowano kolonialne produkty przed wysyłką.

Można tutaj także znaleźć uchodzące za najlepsze w Ameryce Południowej hinduskie świątynie, meczety oraz synagogi. Nie można też w tym miejscu zapomnieć, że stolica Surinamu ma kanały, które przywodzą na myśl te znane nam z Holandii.

Miasto jest domem dla żydowskiej społeczności. Warto odnotować fakt, że to właśnie tutaj znajduje się jedna z najstarszych synagog żydowskich na półkuli południowej.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Paramaribo

W okolicy Paramaribo

Miasta w pobliżu Paramaribo

Paramaribo - galeria zdjęć

Paramaribo w pigułce

Kraj
Surinam
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
248477
Powierzchnia
183 km2
Nr. kierunkowy
+597
Współrzędne
N:5.823611
E:-55.169722

Paramaribo - więcej informacji