Poczdam

Poczdam w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Brandenburgia
Liczba ludności
152966
Powierzchnia
187,27 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:52.4
E:13.066667
Herb
Herb Poczdamu

Co warto zobaczyć w Poczdamie?

Poczdam, miasto we wschodnich Niemczech, położone pomiędzy rozgałęzionymi odnogami rzeki Haweli, słynie przede wszystkim ze swojej historycznej spuścizny – było niegdyś miastem rezydencyjnym Prus. Do dzisiaj zachowały się liczne pałace i parki stanowiące największą atrakcję turystyczną miasta. Poczdam jest stolicą i największym miastem kraju związkowego Brandenburgia, wchodzącym w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg.
Od połowy XIX wieku Poczdam zaczął rozwijać się prężnie jako centrum kulturalno-naukowe. Dzisiaj miasto jest jednym z bardziej znaczących ośrodków akademickich we wschodnich Niemczech – działają tutaj trzy wyższe uczelnie publiczne oraz liczne instytuty badawcze. Około 15% mieszkańców stanowią studenci – m.in. Uniwersytetu w Poczdamie. W mieście znajduje się najstarsze na świecie studio filmowe Babelsberg, będące siedzibą wytwórni filmowej Universum Film AG.
Miasto znane jest przede wszystkim ze swoich cennych zespołów zabytkowych. Najsłynniejszy z nich – zespół parkowo-pałacowy Sanssouci, wybudowany w XVIII wieku przez Fryderyka II Wielkiego, od 1990 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Poczdamie

W okolicy Poczdamu

Miasta w pobliżu Poczdamu

Poczdam - galeria zdjęć

Poczdam w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
152966
Powierzchnia
187,27 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:52.4
E:13.066667

Poczdam - więcej informacji