Połczyn-Zdrój

Połczyn-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo zachodniopomorskie
Liczba ludności
8463
Powierzchnia
7,22 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 94
Współrzędne
N:53.765833
E:16.0925
Herb
Herb Połczyna-Zdroju

Co warto zobaczyć w Połczynie-Zdroju?

Najbardziej znane polskie uzdrowiska nie znajdują się tylko w górach, ale również na terenach nizinnych. Jednym z takowych jest Połczyn-Zdrój, położony w województwie zachodniopomorskim. Jak wszystkie uzdrowiska, jest to miejscowość bardzo mała, bo liczy sobie około 8 tysięcy, ale jednocześnie miejscowość, którą z wielu powodów warto zobaczyć i nie są to tylko właściwości uzdrowiskowe.

Historia Połczyna to historia ciągłych wojen, które niszczyły to miasteczko, ale również historia uzdrowiska, które znane było już od XVII wieku. Sama miejscowość istniała już 1400 lat temu, jako słowiańska osada, ale jak dobrze wiemy, w wyniku rozbicia dzielnicowego całe Pomorze Zachodnie znalazło się w niemieckiej strefie wpływów. I tak już w XIV stuleciu Połczyn-Zdrój należał do rodu von Wedel, który w 1337 roku oficjalnie złożył hołd margrabiemu brandenburskiemu. Datę tę uznaje się zresztą za rok powstania miasta.

Zmiana granic nie oznacza jednak jeszcze, że dla Połczyna-Zdroju nastały lepsze czasy. Tak, jak Zakon Krzyżacki nie był chętny Polsce, tak samo uważał za zagrożenie dla siebie fakt obecności na Pomorzu Marchii Brandenburskiej. Dlatego Krzyżacy, zanim zostaną ostatecznie pokonani w Wojnie Trzynastoletniej przez polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, zdążą jeszcze spalić Połczyn-Zdrój. Potem miasto strawią dwa kolejne pożary, które już nie miały podłoża wojennego.

Lepsze czasy dla tej miejscowości nastaną dopiero po roku 1688, gdy zacznie się ona rozwijać jako turystyczne miasteczko uzdrowiskowe i szybko stanie się znane w całych Niemczech. Wszystko dzięki przypadkowemu odkryciu miejscowego tkacza, który dowiódł, że tutejsza woda mineralna ma właściwości lecznicze. Pierwszy park zdrojowy powstanie na początku XVII wieku, a sto lat później w Połczynie będzie przebywało więcej turystów, niż mieszkało tam ludzi.

Połczyn odegra jeszcze niechlubną rolę w II wojnie światowej: to stąd na Polskę w 1939 roku ruszyła hitlerowska armia, tu również był ośrodek germanizacyjny dla polskich dzieci. Na szczęście zawierucha wojenna nie była dla Połczyna tak straszna w skutkach, jak wojny średniowieczne, dlatego już po 1945 roku, w polskich granicach, z nową nazwą, Połczyn-Zdrój wciąż będzie jedną z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej.

Niewielkie to miasteczko ma bardzo ciekawą architekturę, którą warto zobaczyć. Sugerujemy się udać tu w jednym z długich weekendów: na przykład majowym. Kilka dni wolnego powinno wystarczyć, aby zobaczyć nie tylko Połczyn-Zdrój, ale również okoliczne atrakcje przyrodnicze.

Zgłoś błąd

Dzielnice Połczyna-Zdroju

Atrakcje turystyczne i zabytki w Połczynie-Zdroju

Warto wiedzieć

W okolicy Połczyna-Zdroju

Miasta w pobliżu Połczyna-Zdroju

Połczyn-Zdrój - galeria zdjęć

Połczyn-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
8463
Powierzchnia
7,22 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 94
Współrzędne
N:53.765833
E:16.0925

Połczyn-Zdrój - więcej informacji