Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
13052
Powierzchnia
36,31 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.609722
E:19.965833
Herb
Herb Rabki-Zdroju

Co warto zobaczyć w Rabce-Zdroju?

Położona w kotlinie między Gorcami, a Beskidami Wyspowym, Żywieckim i Makowskim Rabka-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych małopolskich uzdrowisk. Od drugiej połowy XIX w. jej główny profil działalności uzdrowiskowej to leczenie dzieci z chorobami dróg oddechowych. Z tego względu Rabkę nazywa się często Miastem Dzieci Świata. Ma tu także swoją siedzibę Muzeum Orderu Uśmiechu.

Do połowy XIX w. Rabka była jedną z wielu miejscowości zamieszkiwanych przez Zagórzan, grupę ludności o dużych wpływach górali podhalańskich. Jej mieszkańcy zajmowali się głównie wypasem stad na stokach Gorców oraz rzemiosłem. Od czasów średniowiecznych wiedziano jednak o wypływających w tej okolicy słonych źródłach. Ich kompleksowe badania przeprowadzono jednak dopiero w drugiej połowie XIX w. Okazało się, że są to jedne z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Na tej bazie powstawać zaczęło uzdrowisko, które od początku rozwinęło się w kierunku leczenia dzieci.

Obecnie Rabka-Zdrój oprócz profilu uzdrowiskowego jest także popularną miejscowością wypoczynkową. Położenie na styku kilku grup górskich, gęsta sieć szlaków pieszych, rowerowych, a zimą także do narciarstwa biegowego sprawiają, że coraz częściej staje się bazą wypadową do poznawania okolicznych gór. Dzięki zlokalizowaniu tu uzdrowiska dziecięcego w mieście powstało wiele atrakcji skierowanych bezpośrednio do dzieci. Są tu między innymi jeden z najstarszych parków rozrywki w Polsce, Rabkoland, Muzeum Orderu Uśmiechu, Teatr Lalek „Rabcio” czy Muzeum Zbójników i Górali.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Rabce-Zdroju

Warto wiedzieć

W okolicy Rabki-Zdroju

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Rabki-Zdroju

Miasta w pobliżu Rabki-Zdroju

Rabka-Zdrój - galeria zdjęć

Rabka-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
13052
Powierzchnia
36,31 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.609722
E:19.965833

Rabka-Zdrój - więcej informacji