Saragossa

Saragossa w pigułce

Kraj
Hiszpania
Liczba ludności
699755
Powierzchnia
1,062.64 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:41.656831
E:-0.879910
Herb
Herb Saragossy

Co warto zobaczyć w Saragossie?

Na północnym wschodzie Hiszpanii, tuż przy granicy z Francją, rozpościera się malownicza, górzysta kraina Aragonii, poprzecinana rzeką Ebro. W samym jej sercu położona jest Saragossa, będąca obecnie ważnym hiszpańskim ośrodkiem turystycznym, handlowym oraz kulturalnym.

Początki Saragossy sięgają dwudziestego piątego roku przed naszą erą, wtedy to bowiem została tu założona jedna z iberyjskich osad, później przekształcona w rzymską kolonię. Już w III wieku Saragossa stanowiła dość ważny ośrodek religii chrześcijańskiej, jednak w kolejnych stuleciach traktowana była również jako stolica państwa muzułmańskiego.

Formalnie Saragossa była przez wiele lat stolicą historycznego państwa Aragonii, które istniało aż do XVIII wieku. Właśnie na ten okres przypada prężny rozwój miasta, które powoli zaczęło stawać się poważanym ośrodkiem handlowym. Od XIX wieku Saragossa wciąż odnotowywała wzrost gospodarczy oraz demograficzny, a dzisiaj metropolia ta liczy sobie około siedmiuset tysięcy mieszkańców.

Współcześnie Saragossa stanowi więc piąte pod względem wielkości miasto Hiszpanii, które coraz liczniej jest odwiedzane przez turystów z całej Europy. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem miasto fascynuje swoją historią oraz przyciąga niesamowitymi miejscami. Każdy, kto tylko postawi stopę na saragoskim terenie, szybko się przekona, że ta hiszpańska metropolia oczarowuje już od pierwszego wejrzenia.

Chociaż dzisiaj Saragossa jawi się jako nowoczesne, duże miasto, to jednak na jej terenie można odnaleźć wiele fascynujących zabytków. Pochodzą one z różnych okresów historycznych, można więc tu znaleźć zarówno zabytki rzymskie, jak i renesansowe. Są one rozproszone na dużej powierzchni, ale nie powinno to stanowić przeszkody dla wszystkich tych, którzy chcą jak najlepiej poznać hiszpańską stolicę Aragonii.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Saragossie

W okolicy Saragossy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Saragossy

Miasta w pobliżu Saragossy

Saragossa - galeria zdjęć

Saragossa w pigułce

Kraj
Hiszpania
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
699755
Powierzchnia
1,062.64 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:41.656831
E:-0.879910

Saragossa - więcej informacji