Side

Side w pigułce

Kraj
Turcja
Liczba ludności
18000
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:36.766667
E:31.388889

Co warto zobaczyć w Side?

Side to jeden z najpopularniejszych tureckich kurortów, tuż obok Antalyi i Alanyi, zresztą zlokalizowany jest pomiędzy nimi dwoma. Side położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego i jest prawdziwym rajem dla zagranicznych turystów spragnionych słońca, pysznej kuchni i egzotyki. To bardzo stare, mające korzenie jeszcze w czasach antycznych miasto, które pamięta jeszcze czasy, gdy było zamieszkiwane przez Greków i stanowiło centrum tureckiego handlu niewolnikami. W chwili obecnej Side stanowi miasteczko typowo wypoczynkowe, ze względu na swą doskonalą lokalizację i klimat, zachowało też atmosferę małomiasteczkową jeszcze sprzed kilkudziesięciu lat, gdy nie było aż tak rozwiniętym regionem turystycznym. W Turcji można spotkać wiele urokliwych miasteczek, które ze względu na swoje piękno przyciągają turystów jak magnes. Side jest z pewnością jednym z tych najbardziej popularnych. Wszystko to ze względu głównie na jego położenie i związany z tym klimat – łagodny, ale słoneczny i typowo śródziemnomorski. Zaznać tu możemy wszystkiego, co śródziemnomorskie i co kojarzy nam się z egzotyką, słońcem i luksusem, przede wszystkim zaś wypoczynku.

Nazwa „side” oznacza w językach anatolijskich „granat”. Dopiero w końcu XX wieku miasteczko zostało przemianowane na miejscowość turystyczną, dotychczas zaś było aż od VI wieku p.n.e. pod panowaniem różnych narodowości – Lidii, Persów, Egipcjan, Seleucydów, Rzymian. Ciężko więc powiedzieć o Side, że jest typowo turecką miejscowością, jednak najsilniej uwidaczniają się tu jednak tureckie wpływy. Nietrudno jednak zgadnąć jaką narodowość będą mieli mieszkańcy Side. To w dużej mierze Turcy, choć ogromną część osób przebywających na wybrzeżu stanowią turyści z całego świata, przyjeżdżający tu zwykle na kilka dni lub tygodni, jedynie na wypoczynek za granicą.

Side, w porównaniu z Alanyą jest położone nieco dalej od gór, przez co klimat w nim panujący jest mniej cuiążliwy dla turystów. Mniej uciążliwa jest również sama atmosfera miasteczka, które jest dużo bardziej urokliwe, posiada kilka wspaniałych zabytków ze starożytności, jest mniej huczne i ma mniej miejsc rozrywki niż okoliczne miasteczka turystyczne jak Antalya czy Alanya. W Side możemy spotkać wiele ciekawych malutkich knajpek z egzotycznym tureckim jedzeniem, kawiarni, restauracji. Znajdziemy tutaj miejsca rozrywki typowe dla Turków, a także miejsca ze skupiskiem zabytków, szczególnie tych z architektury antycznej, stanowiącej szczególny kąsek dla amatorów historii starożytnej. Wieczorem bez problemu znajdziemy miejsce, w którym można się rozerwać, jednak jeśli ktoś przyjeżdża do Side w celach wyłącznie rozrywkowych, by balować do rana każdej nocy w innym klubie, poleca się raczej Alanyę lub Antalyę. Jednak jak każda miejscowość typowo wypoczynkowa Side ma swoje urokliwe zakątki, w których można przeżyć niezapomnianą noc na szalonej zabawie przy dźwiękach egzotycznej muzyki i pysznych drinkach. Jednak wybierając się do Side warto mieć na uwadze, że przyjeżdża się tutaj gównie po to by zwiedzać, a także po prostu byczyć się na plaży, opalać, czerpać radość z błogiego wypoczynku i możliwości korzystania ze słońca, egzotyki i pysznej tureckiej kuchni.

To tutaj zjemy prawdziwe tureckie kebaby, a także wiele innych specjałów kuchni tureckiej, bazujących głównie na warzywach i mięsie – baraninie i drobiu, gdyż Turcy jako muzułmanie w sporej większości nie uznają raczej innych gatunków mięsa. Kuchnia turecka to przede wszystkim ogromna mnogość przypraw – słodkich, aromatycznych, pikantnych. To także ciekawe rodzaje pieczywa wypiekanego z mąki i oliwy, które to pieczywo jest dodatkiem do większości potraw, jak u nas ziemniaki czy chleb. Kuchnia turecka jest bardzo specyficzna – jest na tyle egzotyczna, że każdemu uda się „wyłapać” tę egzotykę za pomocą kubków smakowych i rozkoszować się nią, a z drugiej strony jest to kuchnia na tyle łagodna i zwyczajna pod wieloma względami, że nie powinna powodować żołądkowych sensacji nawet u ludzi nienawykłych do takiej egzotyki. Wiele dań podaje się z różnymi rodzajami alkoholi, których w Turcji jest spory wybór. Warto będąc w Side i delektując się spokojem i ciszą zajrzeć do którejś z restauracji podającej typowo tureckie dania, by zobaczyć, czym żywią się mieszkańcy tego regionu, w czym gustują, z jakich zasobów ziemi korzystają najczęściej i w jaki sposób je przyrządzają. Z pewnością wiele osób, które raz zasmakują w kuchni tureckiej, będzie chciało przenieść jej wpływy na własny grunt do swojej kuchni, i jest to bardzo dobry pomysł, bowiem kuchnia turecka jest pyszna i bardzo zdrowa – bazuje głównie na warzywach, mięsie i plackach z mąki.

Najciekawszymi zabytkami w tureckim Side są ruiny amfiteatru rzymskiego, a także świątyń Aplooa i Ateny. Widać więc tu znaczące wpływy z panowania imperium rzymskiego i greckiego, które wyraźnie zaznaczyły się przede wszystkim w kulturze i sztuce Side. Do tego można tu zobaczyć bizantyjską bibliotekę, a także pozostałości agory. Ciekawostką jest fakt, iż większość miasteczka Side jest zamknięta dla wszelkiego ruchu pojazdów, co niewątpliwie dodaje mu uroku i sprawia wrażenie, jakoby czas zatrzymał się tu w miejscu. Turyści, którzy mieli okazję być w Side i zwiedzać je, potwierdzają, że czuje się tam iście antyczny, namacalny klimat tego miejsca. Poza wpływami czysto greckimi i rzymskimi, można tu zakosztować doskonałej egzotycznej kuchni tureckiej, ale przede wszystkim zaznać relaksu w cichym, urokliwym miasteczku położonym tuż nad Morzem Śródziemnym. Side jest miejscowością typowo turystyczną, co prawda nie tak rozreklamowaną jak jej urocze obustronne sąsiadki, jednak coraz bardziej popularną i cenioną. Z roku na rok coraz bardziej docenia się miejscowości, które nie są tak oblegane przez turystów, a mogą oferować tyle samo lub nawet więcej atrakcji turystycznych, na przykład zabytkowych miejsc do zwiedzania, wspaniałych restauracji oferujących doskonałą regionalną kuchnię etc. Przyjeżdżając do Side nie nastawiajmy się raczej na żmudne zwiedzanie, gdyż nie ma tam nie tylko zbyt wielu zabytków, ale również ograniczony jest bardzo znacznie ruch kołowy, co sprawia, że gdy lądujemy w pobliżu jednego wybrzeża, to raczej w jego obrębie będziemy poruszać się przez cały pobyt. Jest to jednak świetny pomysł na to, by odpocząć od zgiełku miasta, ulic, by zobaczyć jak to jest żyć bez samochodu czy innego pojazdu, który w dużych miastach tak ułatwia nam życie. Trzeba przyznać, ze w świecie niewiele jest już miejsc, w których ten ruch kołowy jest tak mocno ograniczony. Tym bardziej więc należy tę tradycję podtrzymywać i nie buntować się przeciwko niej, tylko chłonąć atmosferę miasteczka, w którym czas zatrzymał się wiele lat temu i nie postąpił naprzód nawet po to, by dać miejsce cywilizacji i ogromnemu postępowi ludzkości.

Wyjazd do Side powinien być dokładnie przemyślany, podzielony najlepiej na część zwiedzającą i odpoczywającą. Warto więc pierwszych kilka dni poświęcić na odpoczynek, relaks w hotelowym basenie czy wprost nad brzegiem Morza Śródziemnego i piesze zwiedzanie miasta, a później dzień lub dwa poświęcić na to, by zwiedzić zabytki warte obejrzenia, pokazujące historię Side od czasów panowania w nim pierwszych osadników, po czasy obecne, gdy jest to obszar turecki. Z pewnością wpływy innych nacji zaznaczyły się w tym miasteczku na tyle mocno, że można je opisywać jako miejsce wielokulturowe, gdzie przeplatają się różne folklory. Fakt tej wielokulturowości sprawia, że przyjeżdżając do tureckiego Side ma się wrażenie, że jest się w kilku najpiękniejszych miastach śródziemnomorskich jednocześnie. Chyba żadne inne miasto nie daje takiego poczucia i nie pozwala poczuć się tak bardzo wyizolowanym od społeczeństwa, choć w rzeczywistości jest się w centrum świata. Trzeba przyznać, że takie małe urokliwe i egzotyczne miejscowości biją rekordy popularności w rankingach biur podróży na najlepsze miejsce na letni wypoczynek. Nie jest to bezzasadne, w końcu każdy z nas chce jeździć tam, gdzie jeszcze nie był nikt, a przynajmniej nikt ze znajomych!

Zgłoś błąd

W okolicy Side

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Side

Miasta w pobliżu Side

Side - galeria zdjęć

Side w pigułce

Kraj
Turcja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
18000
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:36.766667
E:31.388889

Side - więcej informacji