Sofia

Sofia w pigułce

Kraj
Bułgaria
Liczba ludności
1212935
Powierzchnia
1038,8 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:42.683333
E:23.316667
Herb
Herb Sofii

Co warto zobaczyć w Sofii?

Sofia jest stolicą i zarazem największym miastem Bułgarii (chociaż w porównaniu do innych metropolii jest stosunkowo mała). Miasto położone jest u podnóża masywu Witosza, w śródgórskiej kotlinie, nad rzeką Bojanską.

Miasto zostało założone przez Rzymian. Początkowo nosiło ono nazwę Serdica i było osadą Serdów. Później w te rejony przybyli Odryzi. Przez pewien czas Sofia i położone wokół niej regiony stanowiły część państwa stworzonego przez Aleksandra Wielkiego i jego ojca Filipa Macedońskiego.

Kiedy tereny te w 29 r. n.e. zostały podbite przez Rzymian zmieniono nazwę miasta na Ulpia Serdica. Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości pojawiają się siedemdziesiąt lat później w dziełach Ptolemeusza. Miasto w tym czasie bardzo szybko się rozrastało i powstawało tu wiele nowych obiektów publicznych zarówno świeckich jak i religijnych. Kiedy miasto zostało odbudowane po najeździe Hunów, jaki miał miejsce w 447 r. cesarz Justynian nadał mu nazwę Tradica.

We wczesnym średniowieczu Sofia znalazła się na terenach, które weszły w skład pierwszego państwa bułgarskiego. W 809 r. miasto zostało zdobyte przez chana Kruma. W tym czasie stało się ono ważnym ośrodkiem administracyjnym i o dużym znaczeniu dla obronności kraju. Z początkiem XI w. miasto dostało się pod wpływy Cesarstwa Bizantyjskiego. Jednakże niedługo potem ponownie weszło w skład imperium bułgarskiego, którym władał wówczas Iwan Asen I. Pomiędzy XII a XIV wiekiem następuje największy rozkwit miasta. Dzisiejsza nazwa miasta, czyli Sofia została mu nadana w 1376 r.

W czasie najazdów osmańskich na kraje europejskie w 1382 r. Sofia dostała się pod panowanie Murada I. Na odsiecz Bułgarii wyruszył Władysław III ówczesny król Polski, który zginął w 1444 r. w bitwie pod Warną (stąd jego przydomek Warneńczyk). Z uwagi na przegraną bitwę Sofia stała się częścią Imperium Osmańskiego na następne 400 lat. Dopiero w 1878 r. w czasie wojny rosyjsko-tureckiej miasto zostało wyzwolone spod panowania tureckiego i jednocześnie stało się stolicą autonomicznego księstwa bułgarskiego. W 1908 r. przekształcone zostało ono w królestwo bułgarskie. Z uwagi na to, że Bułgaria w czasie II wojny światowej była sojusznikiem nazistowskich Niemiec sprowadziło to na kraj bombardowania alianckie, które poczyniły wiele zniszczeń również w Sofii. Po zdobyciu przez wojska sowieckie Bułgarii Sofia stała się stolicą Ludowej Republiki Bułgarii.

Obecnie Sofia jest stolicą niepodległej republiki, która przystąpiła do Unii Europejskiej w 2007 r. Jest to miasto, w którym widocznie przeplatają się wpływy zachodnioeuropejskie i orientalne. Na każdym kroku widać niesamowitą historię tego miasta, a mieszanina kultur sprawia, że każdy kto tu przyjedzie chce powrócić i poznać jeszcze więcej niesamowitych miejsc.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Sofii

W okolicy Sofii

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Sofii

Sofia - galeria zdjęć

Oceń to miejsce (1)

blank nata
2015-10-30 18:25:15
2015-10-30 18:25:15
śliczne

Sofia w pigułce

Kraj
Bułgaria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1212935
Powierzchnia
1038,8 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:42.683333
E:23.316667

Sofia - więcej informacji