Sopot

Sopot w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
38584
Powierzchnia
17,31 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.433333
E:18.55
Herb
Herb Sopotu

Co warto zobaczyć w Sopocie?

Sopot położony jest w północnej części Polski nad Zatoką Gdańską, nad Morzem Bałtyckim. Razem z Gdańskiem i Gdynią tworzy tzw. Trójmiasto.

Historia miasta sięga VIII wieku, kiedy na jego terenie znajdował się gród. Nazwa Sopotu (Sopoth) pojawia się po raz pierwszy w 1283 roku. Pierwszy dom letniskowy powstał tu w 1798 roku, a pierwsze morskie kąpielisko wybudowano w 1819 roku. Prawa miejskie otrzymał w 1901 roku. Dziewiętnaście lat później został włączony do Wolnego Miasta Gdańska. W swojej historii znajdował się w granicach III Rzeszy. W 1945 roku wojska radzieckie zniszczyły część zabudowy miasta. W tym samym roku Sopot został wcielony w granice Polski

Miasto jest kurortem nadmorskim, w którym znajdują się uzdrowiska. Ta blisko 40-tysięczna metropolia, znana jest przede wszystkim z odbywającego się tu co roku w sierpniu międzynarodowego festiwalu muzycznego Sopot Festiwal w Operze Leśnej oraz z najdłuższego w Europie drewnianego molo. Jednakże to nie jedyna atrakcja jaka czeka na przybyszy. Sopot to także: najdłuższe w Europie drewniane molo z którego rozpościera się widok na panoramę całego miasta (służą do tego specjalne ogromne lunety), 4 i pół – kilometrowa plaża ze zjeżdżalniami wodnymi, wypożyczalniami sprzętu do uprawiania sportów wodnych i licznymi barami oraz pubami oraz atrakcyjne rejsy na trasach: Sopot – Westerplatte – Gdańsk i Sopot – Gdynia.

Jaki właściwie jest Sopot? Malowniczy, urzekający i wyjątkowy oraz szalenie popularny. Ma to ogromny związek głównie z jego lokalizacją – wody sopockie są dużo cieplejsze niż na pozostałym obszarze Bałtyku co ma związek z faktem, iż od strony morza miasto jest osłonięte przez Półwysep Helski. Poza tym na niepowtarzalność Sopotu wpływa też jego krajobraz miejski nadmorski, na który składają się: zadbane ogrody i parki, malownicze secesyjne kamieniczki i wille oraz długa piaszczysta plaża. O jego popularności świadczą zaś liczne apartamenty i domy wypoczynkowe, które są w stanie sprostać wymaganiom najbardziej wybrednych turystów. Kiedyś głównym źródłem utrzymania miasta były przemysł: metalowy i spożywczy. Obecnie Sopot czerpie główne zyski z turystyki.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Sopocie

Warto wiedzieć

W okolicy Sopotu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Sopotu

Miasta w pobliżu Sopotu

Sopot - galeria zdjęć

Sopot w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
38584
Powierzchnia
17,31 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.433333
E:18.55

Sopot - więcej informacji