Sybin

Sybin w pigułce

Kraj
Rumunia
Liczba ludności
154892
Powierzchnia
121 km2
Nr. kierunkowy
02-69
Współrzędne
N:45.8
E:24.15
Herb
Herb Sybina

Co warto zobaczyć w Sybinie?

Sybin to jedno z największych miast rumuńskiej Transylwanii. Jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym a także kulturalnym. Z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, którzy zachwycają się jego średniowieczną zabudową.

Sybin założony został w końcu XII wieku przez kolonistów saskich. Podobnie jak w całym Siedmiogrodzie Niemcy stanowili tu do II wojny światowej zdecydowaną większość mieszkańców. Nie oznacz tu jednak, że nie współistniały z nimi inne narodowości i kultury. Przez wieki w Sybinie, nazywanym wtedy Hermannstadt, a przez Węgrów Nagyszeban zyli obok siebie Niemcy, Rumuni, Węgrzy, Żydzi, Rosjanie a nawet Turcy. Wszyscy oni przyczynili się do powstania miasta wielokulturowego, o licznych niezwykle cennych zabytkach.

Patrząc dziś na odrestaurowane Stare Miasto w Sybinie ciężko uwierzyć, że Nicolae Ceausescu przeznaczył je do całkowitego zburzenia w roku 1989 jako przejaw kultury niemieckiej. Jak wielką stratę poniosłoby w ten sposób dziedzictwo naszego kontynentu świadczy fakt, że w 2007 roku Sybin pełnił rolę Europejskiej Stolicy kultury.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Sybinie

W okolicy Sybina

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Sybina

Miasta w pobliżu Sybina

Sybin - galeria zdjęć

Sybin w pigułce

Kraj
Rumunia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
154892
Powierzchnia
121 km2
Nr. kierunkowy
02-69
Współrzędne
N:45.8
E:24.15

Sybin - więcej informacji