Co warto zobaczyć w Szczebrzeszynie?
Szczebrzeszyn jest niewielkim miastem na Roztoczu, któremu sławę przyniósł wiersz Jana Brzechwy rozpoczynający się od słów: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. To za jego sprawą miasto organizuje co roku festiwal „Stolica Języka Polskiego”, a pomnik grającego na skrzypcach chrząszcza jest jego symbolem.
Miasto należy do najstarszych w tej części województwa lubelskiego. Wzmianki o nim pojawiają się już w Kronice Nestora, a prawa miejskie nadane przez ruskich książąt miał już prawdopodobnie przed przyłączeniem tych ziem do Polski przez Kazimierza Wielkiego. Po przyłączeniu do Polski, prawa miejskie zostały potwierdzone w drugiej połowie XIV w.
Od XV w. datuje się w Szczebrzeszynie osadnictwo żydowskie. Zachowała się tu do dziś renesansowa synagoga oraz jeden z najstarszych kirkutów na ziemiach polskich, założony w 1584 r. Innym ważnym zabytkiem miasta jest cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia Matki Boskiej zbudowana w XVI w.
Dziś Szczebrzeszyn jest jednym z głównych ośrodków turystycznych północnej części Roztocza. Latem gości Festiwal Stolica Języka Polskiego oraz jest przystankiem na trasie Festiwalu Singera. W szczebrzeszyńskim Szettlu urodziła się bowiem babka pisarza i pamięć o nim jest tu wciąż kultywowana.