Ustka

Ustka w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
16445
Powierzchnia
10,19 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 59
Współrzędne
N:54.578611
E:16.869167
Herb
Herb Ustki

Co warto zobaczyć w Ustce?

Ustka jest jedną z najchętniej odwiedzanych polskich, nadmorskich miejscowości. Jest to miasto i gmina, położona w powiecie słupskim w województwie pomorskim. Port leży u ujścia rzeki Słupi. Miasto oprócz tego, że słynie z kąpielisk – plaży wschodniej i zachodniej, jest uzdrowiskiem. W Lędowie, które stanowi część Ustki znajduje się Centrum Szkoleniowe Marynarki Wojennej. Obecnie Ustka wraz ze Słupskiem tworzą tzw. Dwumiasto.

Ustka, podobnie jak inne okoliczne wsie i miasta należały do książąt słupskich i to oni decydowali o najważniejszych dla miasta rzeczach. Przez pewien czas tereny te przejęli Krzyżacy, jednakże w końcu Bogusławowi V udało się odkupić swoje dawne ziemie i nadal nimi władać.

Prace budowlane przy porcie w Ustce rozpoczęły się w XIV w. Właśnie wtedy powstały mola, wzmocniono palami brzegi kanału portowego. Mimo szybkiego rozwoju w XIV i XV w. późniejszy okres nie był zbyt łaskawy dla miejscowości – XVII w. przynosi ze sobą najazdy Szwedów, a także pożar, który strawił całe miasto – ocalało jedynie ok. piętnastu domów oraz kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. W tym mniej więcej czasie Ustka przechodzi pod panowanie Brandenburczyków.

Dopiero początek XX w. przynosi dla Ustki łaskawsze dni. Od 1911 r. czynione są tutaj inwestycje, które mają rozbudować infrastrukturę turystyczną. Do dziś realizowane są prace, mające na celu uatrakcyjnić miejscowość, a także jak najlepiej przystosować ją dla potrzeb turystów. Stare zabytkowe budynki poddawane są rewitalizacji, co sprawia, że miejscowość nabiera niepowtarzalnego uroku. I swoim klimatem przyciąga rzesze turystów.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Ustce

Warto wiedzieć

W okolicy Ustki

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Ustki

Miasta w pobliżu Ustki

Ustka - galeria zdjęć

Ustka w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
16445
Powierzchnia
10,19 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 59
Współrzędne
N:54.578611
E:16.869167

Ustka - więcej informacji