Warna

Warna w pigułce

Kraj
Bułgaria
Liczba ludności
334870
Powierzchnia
154,236 km2
Nr. kierunkowy
(+359) 052
Współrzędne
N:43.204665
E:27.910542

Co warto zobaczyć w Warnie?

Polacy ponownie przekonują się, że Bułgaria jest idealnym krajem na letni wypoczynek. Chociaż tutejsze plaże są atrakcyjne przesz cały rok. Jednym z chętniej wybieranych miast jest Warna i jej najbliższe okolice. Dzieje się tak z kilku powodów – miasto to położone jest blisko morza oraz jest ściśle związane z historią Polski. To właśnie tutaj w 1444 r. Poległ polski władca Władysław III zwany później Warneńczykiem.

Warna położona jest w północnym regionie Morza Czarnego. Jest to największy port bułgarski. Miasto to zostało założone już w IV w. p. n. e. przez Greków. Ówczesna kolonia nazywała się Odessos. Później tereny te przeszły pod panowanie rzymskie. Miasto, które znamy dzisiaj zostało założone w VII w. przez Słowian, otrzymało ono nazwę Warna. W XIII w. Warna weszła w skład państwa bułgarskiego i była ważnym ośrodkiem handlowym. Od XIV w. miasto znalazło się pod wpływami osmańskimi i dopiero w XIX w. ponownie znalazła się w granicach Bułgarii. Ciekawostką jest to, że od 1949 do 1956 r. miasto nosiło nazwę Stalin.

Obecnie Warna jest urokliwą miejscowością turystyczną, w której doskonale widać wpływy burzliwej historii regionu. Można tu odnaleźć pamiątki zarówno po Grekach, Cesarstwie Bizantyjskim jak i Turkach Osmańskich, którzy przez długi czas władali tymi terenami.

Dodatkowym atutem wyjazdu do Warny jest możliwość podziwiania malowniczych plaż, które ciągną się kilometrami. Często są one położone w zacisznych zatoczkach umożliwiających spokojny wypoczynek i stwarzają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Warnie

W okolicy Warny

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Warny

Miasta w pobliżu Warny

Warna - galeria zdjęć

Warna w pigułce

Kraj
Bułgaria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
334870
Powierzchnia
154,236 km2
Nr. kierunkowy
(+359) 052
Współrzędne
N:43.204665
E:27.910542

Warna - więcej informacji