Wiedeń

Wiedeń w pigułce

Kraj
Austria
Liczba ludności
1731236
Powierzchnia
414,87 km2
Nr. kierunkowy
01
Współrzędne
N:48.216667
E:16.366667
Herb
Herb Wiednia

Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń to jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miast na świecie. Stolica kultury, sztuki, muzyki, a w przeszłości także jednego z najpotężniejszych Imperiów rządzonego przez dynastię Habsburgów. Dziś także pełni ważną rolę w światowym układzie politycznym będąc miedzy innymi jedną z siedzib ONZ oraz innych instytucji międzynarodowych. Leżąca niemal w centrum Europy metropolia odwiedzana jest każdego roku przez tłumy turystów.

Austriacka stolica od wieków stanowiła miejsce, gdzie spotykały się różne kultury i wpływy z Zachodu, Wschodu i Bałkanów. W początkach naszej ery wiódł tędy bursztynowy szlak, istniały osiedla celtyckie, a następnie rzymska Vindobona. Po jej upadku tworzące się miasto stało się ośrodkiem obronnym marchii, który przeciwstawiać się miał najazdom ze wschodu i bronić Rzeszę Niemiecką. Prawdziwy rozwój miasta datuje się od XIII wieku, kiedy na tronie zasiadł Rudolf I Habsburg. Z czasem Wiedeń stał się stolicą Imperium zajmującego większość Europy Środkowej. Kolejni władcy przebudowywali stolicę zgodnie z pojawiającymi się prądami. Jednak największe piętno odcisnęły wieki XVIII i XIX. Monumentalne budownictwo, wspaniałe pałace należące zarówno do rządzących jak i arystokracji, reorganizacja centrum i utworzenie między innymi Ring, który do dziś pozostaje główną arterią komunikacyjną sprawiły, że Wiedeń dołączył do czołówki światowych metropolii.

Jednocześnie rozwój przeżywały różne dziedziny sztuki. Nie sposób zliczyć twórców, którzy mieszkali i tworzyli w Wiedniu. Tutejsze wyższe uczelnie także należały do najlepszych na Starym kontynencie. Swój „złoty wiek” przeżywała muzyka, reprezentowana między innymi przez takich tuzów jak rodzina Straussów czy Johann Brahms. Tradycje te są do dziś żywe i kontynuują je doskonała Opera Wiedeńska, której neorenesansowy gmach jest jedną z wizytówek miasta oraz Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne, które każdego roku organizuje między innymi transmitowany na cały świat Koncert Noworoczny.

Dzisiejszy Wiedeń zachował z jednej strony swój charakter monumentalnej metropolii. Tłumy turystów odwiedzają każdego roku tutejsze pałace, na czele z Hofburgiem, Belwederem czy pałacem Schonbrunn, podziwiają klasycystyczne i secesyjne gmachy wznoszące się w centrum, z którymi kontrastuje gotycka Katedra świętego Szczepana. Jej bryła przegląda się z kolei w lustrzanej fasadzie stojącego tuż obok nowoczesnego Haas-Haus. Jednak to pomieszanie styli i konwencji nie razi, a jeszcze bardziej podkreśla złożony charakter miasta. Znaleźć tu można także niezwykły dom zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera, jednego z czołowych przedstawicieli austriackiej sztuki nowoczesnej. Jest on odwiedzany tak często jak zabytkowe centrum.

Nie można zapominać o polskich śladach w Wiedniu. A nie ograniczają się one wbrew pozorom tylko do pamiętanego do dziś wielkiego zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad Turkami, które uratowało Cesarstwo przed upadkiem. W Wiedniu w XIX wieku przebywało między innymi na studiach wielu Polaków. Włączali się oni aktywnie w życie miasta, a niektórzy już jako elita państwa piastowali wysokie stanowiska w administracji.

Wiedeń wart jest poznania o każdej porze roku, a także dnia i nocy. Wieczorem rozbłyska wspaniałą iluminacją i zachęca do rozrywek. Można je znaleźć między innymi w dzielnicy Prater, gdzie znajduje się duży park rozrywki. Stojący tu potężny Diabelski Młyn jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów stolicy Austrii.

Zgłoś błąd

Dzielnice Wiednia

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wiedniu

W okolicy Wiednia

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Wiednia

Miasta w pobliżu Wiednia

Wiedeń - galeria zdjęć

Wiedeń w pigułce

Kraj
Austria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1731236
Powierzchnia
414,87 km2
Nr. kierunkowy
01
Współrzędne
N:48.216667
E:16.366667

Wiedeń - więcej informacji