Wisła

Wisła w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo śląskie
Liczba ludności
11233
Powierzchnia
110,17 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 33
Współrzędne
N:49.647222
E:18.8675
Herb
Herb Wisły

Co warto zobaczyć w Wiśle?

Wisła to jedna z najbardziej znanych w polskich górach miejscowości wypoczynkowych. Jej centrum zajmuje lekko rozszerzoną w tym miejscu dolinę Wisły, nieco poniżej połączenia potoków Białej i Czarnej Wisełki. Jej osiedla i przysiółki rozłożyły się w dolinach sąsiednich potoków oraz na zboczach okolicznych gór.

Pierwsze wzmianki o Wiśle pochodzą z początku XVII wieku, kiedy funkcjonowała tu osada leśna, w której produkowano gonty. Jej walory wypoczynkowe zostały jednak „odkryte” dopiero w II połowie XIX wieku. Pierwszym, który zaczął propagować uroki Wisły był Bogumił Hoff, współpracownik Oskara Kolberga, który w 1882 roku odwiedził te tereny. W trzy lata później wybudował tu pierwszą drewnianą willę „Bożydar”. Wkrótce powstały kolejne, w centrum miejscowości stanął pawilon kąpielowy z wannami z wodą mineralną. Został on jednak zniszczony w czasie powodzi 1915 roku.

Dobra prasa sprawiła, że do Wisły zaczęli zjeżdżać przedstawiciele warszawskiej śmietanki towarzyskiej. Bywali tu przede wszystkim znani pisarze, Maria Konopnicka, Bolesław Prus czy Władysław Reymont. W latach trzydziestych XX wieku Wisła została wybrana jako jedna z rezydencji prezydenckich. Stanął tu pałacyk, który do dziś pozostaje w rękach Kancelarii Prezydenta.

Dziś Wisła to przede wszystkim kurort narciarski oraz doskonała baza wypadowa dla górskich wycieczek w Pasmo Baraniej Góry.

Jest to ośrodek sportów zimowych oraz miejsce, w którym również wiele jest interesujących miejsc do zobaczenia. W Wiśle na odwiedziny zasługuje Muzeum Beskidzkie (które mieści się w karczmie z 1794 roku), ewangelicki kościół z 1838 roku, który stanowi przykład architektury klasycystycznej czy myśliwski pałacyk Habsburgów (wzniesiony w latach 1897-1898).

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wiśle

W okolicy Wisły

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Wisły

Miasta w pobliżu Wisły

Wisła - galeria zdjęć

Wisła w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
11233
Powierzchnia
110,17 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 33
Współrzędne
N:49.647222
E:18.8675

Wisła - więcej informacji