Co warto zobaczyć w Zamościu?
Położony we wschodniej części województwa lubelskiego Zamość należy do najcenniejszych polskich zespołów architektonicznych. Powstałe na bazie renesansowej filozofii „miasto idealne” było przez kilka wieków siedzibą rozległych dóbr należących do Zamoyskich, a także punktem, w którym stykały się Wschód i Zachód.
Od czasów swojego powstania w końcu XVI wieku był Zamość ważnym centrum handlowym, w którym obok siebie mieszkali Polacy, Żydzi, Rusini, Ormianie i Grecy. Przez miasto przewijały się także całe rzesze kupców, którzy nie tylko zostawiali w nim spore sumy pieniędzy, ale także wprowadzali do niego powiew „wielkiego świata”.
Dziś oryginalne założenie urbanistyczne starego miasta w Zamościu wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stworzył je na polecenie Jana Zamoyskiego włoski architekt Bernardo Morano. Wybudowane na planie pięciokąta miasto otaczały bastionowe umocnienia. Ich wnętrze wypełniała regularna siatka ulic, z rozmieszczonymi na osi trzema rynkami – Wielkim, Solnym i Wodnym. Otaczały je bogato zdobione kamienice mieszczan i kupców. Dzięki temu właśnie założeniu oraz wspaniałej architekturze Zamość nazywany jest także perłą renesansu.
W ostatnich latach miasto odzyskało dawny blask. Przeprowadzono liczne remonty i renowacje, udostępniono także nowe atrakcje, jak na przykład trasę w bastionie VII czy multimedialne muzeum w dawnej synagodze. Pracom tym patronuje potomek dawnych właścicieli, a obecny prezydent miasta Marcin Zamoyski. Jest to także ewenement na skalę kraju, że władzę w mieście dzierży przedstawiciel jego dawnych właścicieli.
Zamość to nie tylko piękne, zabytkowe miasto ale także doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Roztocza. Ta malownicza kraina przyciąga każdego roku całe rzesze miłośników przyrody, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz poszukiwaczy pamiątek przeszłości, zarówno tej związanej z dawnymi mieszkańcami tych terenów, jak i drugo wojennej, w postaci bunkrów radzieckiej Linii Mołotowa.