10 sierpnia 2013

2. Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka

2. Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka
Autor: http://plenerpodrozniczy.pl/idee-pleneru/, Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

W dniach 16-18 sierpnia w Boruszynie (gmina Połajewo) odbędzie się 2. Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka. To impreza skierowana do ludzi ciekawych świata, którzy mają odwagę otworzyć się na nieznane kultury, tradycje, zwyczaje, a przede wszystkim na ludzi. W tegorocznym plenerze znajdują się: opowieści o samotnych podróżach i dalekich zakątkach, mapowanie Boruszyna i okolic, warsztaty literacko-dziennikarskie, gry z całego świata oraz możliwość zakupu książek podróżniczych.

Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie (gm. Połajewo) jest kontynuacją i zarazem konsekwencją społecznej inicjatywy, jaką była sztafetowa wyprawa śladami Kazimierza Nowaka – Afryka Nowaka. W 2013 roku odbywa się druga edycja imprezy. To wydarzenie skierowane do szerokiej widowni, niekoniecznie z doświadczeniem podróżniczym, niekoniecznie z ogromnymi aspiracjami. Ideą przewodnią Pleneru są podróże samotne, które wydają się być wciąż niedocenianym, traktowanym trochę z lękiem, trochę z pobłażaniem sposobem poznawania świata i samego siebie.

Piątek 16 sierpnia

„Mili Biali – Ślady Polaków w Afryce. Afryka okiem Ryszarda Kapuścińskiego” – spotkanie z Dariuszem Skonieczko, kuratorem wystawy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie pod tym samym tytułem. Otwarcie wystawy zaplanowane jest na jesień 2013 roku, ale już teraz będziemy mieli możliwość zapoznania się z tematyką związaną z obecnością Polaków w Afryce Subsaharyjskiej, bo nie tylko Kazimierz Nowak podróżował i przebywał w Afryce!

„Moc książek podróżniczych – rozmownie” – będzie o tekstach podróżniczych, choć raczej nie o poezji – nie wykluczone jednak, że od zaproszonych autorów dowiemy się czegoś zaskakującego także w tym temacie. Po jednej stronie usiądą Dominika Lis, Ola ‘Fasola’ Pająk-Gałęza oraz Maciek Kurek (“młodzi-gniewni”, dociekliwi) – po drugiej zaś Anna Grebieniow, Anna Moszko, Natalia Mileszyk, Gosia Szumska, Piotr Strzeżysz, Piotr Tomza, Kazimierz Mrówka, Jacek Y. Łuczak, Dominik Szmajda (autorzy książek i tekstów podróżniczych, i z podróżami w tle).

Sobota 17 sierpnia

Spotkania z duetami podróżnik-dziennikarz:

Michał Sałaban i Jakub Ziębka
Piotr Strzeżysz i Paweł Stężycki
Wojtek Grela „El Grelus” i Jagoda Koprowska
Anna Moszko i Natalia Mileszyk
Wojtek Janczarek i Gocha Nieciecka
Kuba Gurdak i Jacek Marciniak
Gosia Szumska i Norbert Skrzyński

Niedziela 18 sierpnia

Warsztaty „Mapa w podróży i zaledwie w kwadrans”

Wmurowanie kamienia węgielnego pod tablicę upamiętniającą Kazimierza Nowaka. Uroczystość odbędzie się w przestrzeni plenerowej – tuż przy świetlicy wiejskiej, a wezmą w niej udział przedstawiciele miejscowych władz oraz uczestnicy 2. Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka. Podczas uroczystości organizatorzy wręczą tegoroczne Afrowery. Publiczność boruszyńska nagrodzi parę podróżnik-dziennikarz jednym wyróżnieniem – “afrowerem”, tak by docenione zostały zarówno historie z podróży, jak i praca włożona w przygotowanie rozmowy przez dziennikarza. Będziemy mogli poznać powstałe w ten sposób, osobiste opowieści, na które nie rzadko, nie ma czasu podczas otwartych spotkań z podróżnikami, pokazów slajdów i innych festiwali.

Tegoroczny plener to także gry z całego świata:

Mbao /Mankala – znana także jako mancala, oware, awale, awele, awari, wari, warri, 2×6, chunca, omweso, conglak, woure, isafuba, ayo, gebeta itd. To najstarsza planszowa gra świata, w którą wciąż się gra. W Boruszynie odbędzie się miniturniej w mankalę – organizatorzy postarają się każdego chętnego nauczyć grać w odmianę kalaha, tak by w niedzielę wyłonić zwycięzcę pierwszego boruszyńskiego turnieju w mbao.

Kubb – komercyjna historia gry Kubb liczy sobie zaledwie 23 lata, często przyjmuje się, że grali w nią już Wikingowie z wyspy Gotland. Pochodzi ze Szwecji, a obecnie staje się coraz popularniejsza w całej Europie i Ameryce Północnej. Zasady są proste, rzuca się drewnianymi kołkami w prostopadłościany i klocek nazywany Królem. Wszystko odbywa się na zaledwie 40 m2 – przeważnie równo przystrzyżonej trawy. W Boruszynie zorganizowany zostanie turniej w Kubba dla drużyn dwu-trzyosobowych – nauka i gry pokazowe odbywać się będą w piątek oraz sobotnie przedpołudnie (16-17/8/2013) – gry turniejowe rozpoczną się o 12:00 w sobotę. Finały w niedzielę.

Takhte nard /Tryktrak – Ta gra znana jest właściwie przez cały świat, ale szczególnie upodobali ją sobie Persowie, i najprawdopodobniej na terenach dzisiejszego Iranu, Iraku i Syrii, grano w nią najwcześniej  Takhte nard  czyli po prostu Tryktrak lub Backgammon. Wiadomo jedynie, że swe początki zawdzięcza rozwojowi Mezopotamii i Persji. Czasy świetności przeżywała w latach 20tych XX w., gdy do zasad dodano tzw. kostkę dublującą – traktowano ją wówczas jako grę hazardową i dzięki czasom Wielkiego Kryzysu rozprzestrzeniła się, jak kryzys, na cały Świat. Będzie można nauczyć się w nią grać w Boruszynie w piątek (16/8/2013) od 12:00 do 15:00 (w tych samych godzinach będziemy można się jej uczyć także na nowym placu zabaw w Połajewie). W razie potrzeby kolejne gry pokazowe i naukę reguł organizatorzy przewidują również w sobotnie przedpołudnie – turnieje rozpocznie się o 11:00 w sobotę (17/8/2013). Finały wszystkich gier w niedzielę – informują organizatorzy.

Petanka /Bule – to narodowa gra Francuzów. Jej niezmiernie proste reguły, możliwość prowadzenia rozgrywek praktycznie wszędzie i, co najważniejsze, dostępność dla osób w każdym wieku – spowodowały, że gra w kule stała się popularna w całej Francji i Europie, a gra się w nią niemal na całym świecie. Na pokazowe gry i naukę reguł organizatorzy zapraszają do Połajewa (nowy plac zabaw) pomiędzy 12:00 a 15:00 w piątek (16/8/2013) – równolegle nauka prowadzona będzie także w Boruszynie, na terenie plenerowym. W razie dużego zainteresowania również w sobotę przed południem organizatorzy przeprowadzą szkolenia – gry turniejowe rozpoczynają się ok. godz.  11:00 w sobotę (17/8/2013) na terenie plenerowym w Boruszynie.

Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie organizatora wydarzenia: http://plenerpodrozniczy.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też